česky english deutsch <<< >>>

Mikroregion Mikulovsko I.

Bavory

Tato typická vinařská obec se rozkládá na jihozápadním úpatí Tabulové hory. Její poloha umožňuje směrem k jihu i západu nádherné výhledy do zemědělské krajiny i k severovýchodu na jižní svahy Tabulové hory. Obec pochází z 13. stol., první písemná zmínka je z roku 1322. Ovšem historie osídlení sahá až do doby kamenné, severně od obce bylo nalezeno sídliště z mladší doby bronzové.

V místech původní gotické stavby vznikla kaple a později kostel sv. Kateřiny, který pochází z poloviny 18. stol. Věž byla přistavěna o několik let později. V katastru obce se nachází i další zajímavé stavební památky – socha sv. Jana Nepomuckého, boží muka u hřbitova a kaplička u státní silnice Mikulov–Brno.

I z Bavor se dá lehce dostat na Pavlovské vrchy. Z obce vede zelená turistická trasa k jihovýchodnímu svahu Tabulové hory, kde navazuje na červenou turistickou trasu. Pokud se stočíte k jihu, dostanete se přes přírodní rezervaci Turold do Mikulova. Pokud se vydáte k severu, projdete Tabulovou horou, kolem Sirotčího hrádku přes Děvín a Dolní Věstonice až do Popic k vlakovému nádraží.

znak obce

GPS pozice

N 48° 50.140', E 16° 37.359'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

CEV Pálava ZO ČSOP 56/15
PhDr. Eva Řezáčová
Náměstí 32, 692 01 Mikulov
Tel.:519 513 399
e-mail:eva@palava.cz <eva@palava.cz>
http://www.cev.palava.cz