česky <<< >>>

Krnov

X - Švédská zeď a Neptunova kašna

Švédská zeď je nejvýraznější částí krnovského opevnění, která se dochovala do dnešních časů. Byla pojmenována podle nepřátel, kteří za třicetileté války Krnov obléhali. Původní středověké krnovské hradby pocházely již ze 13. stol.

historický obrázek

Jedná se o renesanční arkádovou cihlovou zeď s lunetovým cimbuřím. Byla nastavěna na městskou hradební zeď z kamene. Původně byla stěnou části knížecí chodby, kterou nechal vybudovat v letech 1523 – 1543 markrabě a krnovský kníže Jiří Hohenzollern. Knížecí chodba začínala v městském zámku, který byl součástí městského opevnění, procházela Horní bránou, zemským domem a končila jako nadstavba hradební zdi v knížecí zahradě na hranici pozemku, který patřil k zámku.

dnešní pohled

Před zdí byl vykopán hluboký příkop naplněný vodou. Ve druhé polovině 20. století se několikrát uvažovalo o demolici tohoto zbytku zdi. Kašna, nacházející se před Švédskou zdí, pochází ze zámku ve Slezských Rudolticích a je z roku 1750. Má uvnitř na podstavci sochu Neptuna. Krnov ji získal v aukci, když se hrabě Albert Hodic svým nezřízeným způsobem života dostal do dluhů. Socha Neptuna musela být v roce 1995 z podstavce odstraněna.

zajímavost

V ateliéru sochaře Jana Gajdy v Nové Vsi u Ostravy byla restaurována a můžete ji vidět v Domě Evropské unie na Hlavním náměstí. Socha, která se zde nyní nachází, je pouze replika.

historie *** dnes

Na říčním okruhu (ulice Na hradbách) a mezi zahradou minoritského kláštera a synagogou najdeme další nevelké zbytky krnovských hradeb. Z bývalé barokní bastionové linie opevnění, zrušené již koncem 18. stol., se nedochovalo nic. V terénu jde rozeznat jen její bývalý průběh, zejména na severní a severozápadní straně města v podobě okružní ulice kolem městských sadů. Nejvýraznější částí krnovských hradeb tak zůstává tzv. Švédská zeď západně od farního kostela sv. Martina a severně od zámku.

Užitečné informace

Tento projekt byl podpořen z programu Pro budoucnost Nadace OKD.

GPS pozice

N 50° 25.480', E 17° 0.093'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice 279, 793 23 Karlovice
Tel.:554719549
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz