česky <<< >>>

Krnov

X - Kostel svatého Ducha - koncertní síň (a špitál)

Kostel sv. Ducha je jedna z nejstarších dochovaných budov v Krnově. Její počátky spadají do 80. let 13. stol., kdy město řešilo potřebu postavit špitál pro nemocné, chudé a hladové. Proto byl povolán do Krnova Řád německých rytířů s cílem ujmout se tohoto úkolu.

Kostel stál kolmo k dnešní lodi a jeho pozůstatkem je lomený oblouk dnešní boční tribuny. Strop byl původně rovný, trámový, v polovině 15. stol. byl nahrazen současnou křížovou žebrovou klenbou a současně vymalován. Špitál řídila církev a proto se po staletí o nemocné starali mniši a jejich pomocníci.

U špitálu se vždy stavěl kostel, protože posláním církve bylo pečovat a starat se nejen o tělo, ale také o duši. V době, kdy byla za reformace katolická církev pronásledována, byl špitál zavřený a nemocní pacienti byli přestěhováni do kláštera Minoritů.

Největší vzácností kostela jsou originály barevných fresek na stěnách kostela od neznámého autora, které pocházejí z pol. 15. stol. Dnes slouží tato opravená stavba jako koncertní síň s krásnými varhanami vyrobenými v Krnově.

Budova je po rekonstrukci gotického kostela a barokního špitálu opravdovou pýchou Krnova. Dříve zde, v místě dnešní křižovatky Soukenické a Hlubčické ulice, stávala jedna ze tří městských bran, a to brána Hlubčická. Sousoší před budovou koncertní síně nese název „Radost ze života“ a je dílem pražského sochaře Olbrama Zoubka.

K tradičním akcím zde pořádaným patří koncerty Základní umělecké školy v Krnově, Střední umělecké školy varhanářské, pěveckého sboru Ars Voce, Krnovské cimbálové muziky a Hudební festival středních pedagogických škol.

Pohled se třemi Gráciemi

HISTORIE

Tato stavba patří k nejstarším ve městě.Její počátky spadají do 80. let 13. stol. Byl několikrát přestavován. V období reformace byl kostel používán jako sýpka a hospoda.

SOUČASNOST

Koncertní síň je vybavena kvalitními varhanami krnovské firmy Rieger-Kloss. Prostory koncertní síně jsou využívány také pro svatební obřady, slavnostní předání maturitních vysvědčení a závěrečných vysvědčení ZŠ.

V koncertní síni

Pohled z náměstí

Užitečné informace

Tento projekt byl podpořen z programu Pro budoucnost Nadace OKD.

GPS pozice

N 50° 55.000', E 17° 42.000'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice 279, 793 23 Karlovice
Tel.:554719549
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz