česky <<< >>>

Andělská Hora

E.S. Engelsberg

– vlastním jménem Eduard Schön pochází z rodiny tkalcovského mistra Antona Schöna z Andělské Hory. Narodil se 23. ledna 1825. Už ve čtyřech letech navštěvoval místní církevní školu. Když mu zemřela matka a otec se znovu oženil, s výchovou Eduarda mu pomáhal jeho bratr Florian Schön. Působil jako farář olomouckého kostela sv. Michala.

Nabídl Eduardovi útulek s možností lepšího studia. Absolvoval šestitřídní gymnasium a právnickou fakultu tehdejší olomoucké univerzity. Právnická studia dokončil ve Vídni, kde také započal studovat hudební kompozici. V roce 1850 byl promován doktorem práv. Byl velice výborným právníkem.

Jeho láskou však byl sborový zpěv a komponování hudby. Roku 1852 založil ve Vídni akademický pěvecký sbor. V roce 1858 se oženil s devatenáctiletou Betty Heldovou a z jejich svatební cesty do Itálie vytěžil soubor italských písní. V jeho tvorbě se objevují prvky vzpomínek na dětství a rodný dům. Jeho žena Betty v roce 1866 ve věku 27 let zemřela na tyfus. Zdravotní stav Eduarda Schöna se také zhoršoval. Trpěl značnými žaludečními a srdečními potížemi.

V 54 letech mu slábl zrak, a tak požádal o předčasnou penzi. V květnu téhož roku se rozhodl navštívit svého bratrance, který sloužil na faře v Jeseníku nad Odrou. Zde Eduard Schön 27. května 1879 umírá a 31. května je ponechán na hřbitově v Grinzingu u Vídně.

Užitečné informace

Tento projekt byl podpořen z programu Pro budoucnost Nadace OKD.

GPS pozice

N 50° 3.673', E 17° 23.475'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice 279, 793 23 Karlovice
Tel.:774750716
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz