česky <<< >>>

CHKO Beskydy

Bílý kříž

Bílý Kříž je oblíbeným turistickým cílem v Beskydech. Toto místo na hranici Moravy, Slezska a Slovenska nese jméno podle vysokého, na bílo natřeného kříže. Jeho původ je dodnes nejasný a váže se k němu několik legend. Podle jedné zde zemřel a byl zde pak pochován jeden z portášů, kteří zde hlídali hranice před pašeráky z uherského Slovenska. Podle další zde na mor zahynulo několik četníků, kteří zde museli být npohřbeni. A podle další byli obětmi pašeráci, kteří tady umrzli, když nebyli puštěni do hospody, a na jejich památku postavili jejich kumpáni kříž. Faktem je, že kříž byl postaven v roce 1878.

Zajímavé je, že původně stál na otevřené pastvině a dnes je sevřený hustým lesem. Vede tudy turistická značka z Gruně nebo Visalají na Bílý Kříž a naučná stezka Grúň–Bílý kříž, po které můžete dojít přes Grúň až do Starých Hamrů.

V blízkosti dřevěného kříže je umístěno Experimentální ekologické pracoviště AV zkoumající vliv imisí na lesní hospodářství Beskyd.

Nedaleko od hotelu Kysuca stojící na slovenské straně kaple, postevena ve 30. lech 20. století majitelem hotelu. Dodnes se zde konají poutě a bohoslužby na Cyrila a Metoděje. Kaple spadá do katastru obce Klokočov. V 50. letech 20. století zde sloužil několik bohoslužeb kněz Karol Wojtyla (papež Jan Pavel II.). Kaple byla rovněž stejně jako kříž umístěna na otevřené pastvině.

Turistické středisko nabízí turistům ubytování i občerstvení v několika objektech: Kysuca, Sulov.

V blízkosti zmiňovaných turistických tras se nachází několik Přírodních památek a rezervací.

Údolí Černé Ostravice , kterým můžete projít po žluté směrem do Starých Hamrů je příkladem zachovalého potoka. Díky tomu a také díky zachovalým rašeliništím, je část údolí zařazená mezi nejvzácnější území CHKO.

Směrem na Grúň pak najdete Přírodní památka Podgrúň, rašelinnou louku, které rychle ubývají. Roste tu i několik chráněných druhů rostlin, jako je třeba nádherně kvetoucí mečík střechovitý.

Ochrana přírody

Všichni máme právo si užívat horského prostředí tak, abychom se mohli vracet pro to nejcennější, co může nabídnout – neporušené hodnoty, které civilizace neposkytuje.

Užitečné informace

Pohotovostní telefon Horské služby: 606 769 010

Stanice HS Grůň
Staré Hamry 0185
73915 Staré Hamry
tel.: 558 437 871 (jen sobota a neděle)

www.beskydy.cz/horskasluzba

GPS pozice

N 49° 29.808', E 18° 32.600'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz