česky english deutsch <<< >>>

Po vrcholech CHKO České středohoří

Červený vrch – Stříbrník

Pozoruhodná vyvýšenina také nazývaná Stříbrník (275 m.n.m.) se nachází 3 km severně od Loun nad obcí Dobroměřice.
Jedná se o velmi zajímavou lokalitu z geologického a paleontologického hlediska. Jeho zvláštní jméno je odvozeno od červených jílů, vzniklých při třetihorní sopečné činnosti. Podklad je složen z barevných jílů, které kdysi vznikly vypálením blízké uhelné sloje.¬¬¬¬ V červené hornině byly nalezeny otisky třetihorních organismů.
Na vrcholu byla roku 1911 postavena místním klubem ČT dřevěná horská chata, jejíž součástí je rozhledna. Návrh na její postavení vzešel od tehdejšího předsedy odboru ing. Josefa Ejema v roce 1902. Návrh byl zamítnut, proto skupina Lounských členů KČT rozhodla o sbírce na stavbu chaty. Původně měla být podle projektu Jindřicha Grünera stavba kamenná, ale málo pevné podloží si vyžádalo dřevěnou podobu chaty.

Stavba samotná byla zahájena na jaře roku 1910 a slavnostní otevření bylo 4. června 1911. Chata byla pojmenována podle bývalého předsedy Ejema, který se však otevření nedožil. Zároveň byla pojmenována dřevěná vyhlídková vížka po místním podporovateli turistiky MUDr. Josefu Frotzelovi. Po roce 1948 byla chata vyvlastněna a do majetku Lounské pobočky KČT se vrátila v 90. letech 20. století ve značně zchátralém stavu. Od roku 1998 probíhaly opravy a podařilo se zprovoznit rozhlednu, která je 12 metrů vysoká.

Z rozhledny je vidět severně na Hradišťany, východně Velký vrch, jižně Džbán a JZ na Výrov. Nabízí výhled na Louny a okolní kopce jako je Raná a Oblík. Za příznivého počasí jsou vidět Krušné hory – Klínovec.

Výstup na vrchol není náročný, je možný i s kočárky či na kole a v letních měsících je v turistické chatě v provozu občerstvení.

GPS pozice

N 50° 23.067', E 13° 47.660'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz