česky <<< >>>

Město Albrechtice

František Gel

FRANTIŠEK GEL

Rodný dům Františka Gela se nachází na náměstí Míru v Městě Albrechticích. Byl český novinář, rozhlasový zpravodaj, spisovatel literatury faktu a překladatel z angličtiny, němčiny a latinštiny.

František Gel při své práci

František Gel

Měšťanský dům patří k nejstarším domům v našem městě. Je chráněn památkovým úřadem a právě probíhá jeho rozsáhlá a náročná rekonstrukce, kterou si prostory bývalého soudu (ve sklepení šatlavy pro jednoho vězně), potažmo například knihovny a obecních bytů určitě zaslouží.

Rodný dům Františka Gela

V tomto domě č.p. 21 na Náměstí ČSA se 18. 9. 1901 narodil v židovské rodině tehdejšího soudce významný český novinář, rozhlasový zpravodaj, překladatel z latiny, angličtiny i němčiny, spisovatel literatury faktu František Gel (vlastním jménem František Veigel).

Známými se stala Gelova válečná zpravodajství nebo rozhlasové relace z procesu s válečnými zločinci v Norimberku. V oboru žurnalistika přednášel na Karlově univerzitě v Praze.

Ukázky z jeho díla se dostaly i do čítanek žáků základních škol – například Přemožitel neviditelných dravců, Jak jsem létal a padal. Snad každý se setkal s Gelovými překlady knih M. Twaina či E. M. Remarqua.

Možná by bylo dobré právě jemu, ale i dalším spoluobčanům, kteří se proslavili v různých oborech lidské činnosti, event. i historii městečka či jednotlivých staveb atd., věnovat zatím některé neobsazené prostory opravovaného domu.

Pamětní deska nám dnes připomíná snad nejvýznamnějšího rodáka poválečné albrechtické historie.

V roce 1919 Gel vystudoval gymnázium v Prostějově. Pak absolvoval jednoroční abiturientský kurs obchodní akademie. V Brně začal, ale nedokončil, studium práv. V roce 1924 začal pracovat jako brněnský dopisovatel pražského časopisu Soudní síň a díky Rudolfu Těsnohlídkovi byl přijat do redakce Lidových novin. V roce 1933 odešel do nakladatelství Melantrich, avšak v roce 1939 musel uprchnout do zahraničí a nastoupil službu v čs. zahraniční armádě ve Francii. Po pádu Francie pracoval jako válečný zpravodaj ve Spojeném království.

Po porážce Německa zprostředkoval zhruba 800 rozhlasových relací v rámci zpravodajství z Norimberského procesu. Po válce pracoval v rozhlase, nakrátko v diplomatických službách a opět v rozhlase. Na Univerzitě Karlově na Institutu osvěty přednášel obor žurnalistika. Připravoval rozhlasové pořady pro mládež o významných osobnostech, psal literaturu faktu i soudničky a překládal. V rodném Městě Albrechticích ho na dnešním náměstí ČSA připomíná pamětní deska na jeho rodném domě (vedle barokního morového sloupu se sochou svaté Anny).

Užitečné informace

Tento projekt byl podpořen z programu Pro budoucnost Nadace OKD.

GPS pozice

N 50° 9.793', E 17° 34.445'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice 279
Tel.:774 750 716
e-mail:www.actaea.cz
http://www.actaea.cz