česky <<< >>>

TP1 - SG Vrbno p.P.

SCURL OF DA BURLKREFT

World of Warcraft (zkráceně WoW) je fantasy MMORPG počítačová hra. Byla vyvinuta společností Blizzard Entertainment, která vytvořila také předchozí díly série Warcraft.

World of Warcraft byl vydán v roce 2004, k desátému výročí série. K původní hře již byly vydány celkem tři datadisky, The Burning Crusade (2007), Wrath of the Lich King (2008) a Cataclysm (2010), čtvrtý, nazvaný Mists of Pandaria (2012).

Hra drží rekord v Guinnessově knize rekordů za nejpopulárnější MMORPG hru. Na celém světě hru hrálo, ještě před vydáním datadisku Cataclysm, již přes 12 milionů hráčů. Hra byla nejhranější v počtu měsíčně platících hráčů v období od června 2006 do roku 2008 i mezi lety 2008 a 2011.

Oficiální servery se dělí na americké, evropské, čínské, taiwanské a jihoasijské. V každé této skupině serverů je na výběr z několika desítek realmů. Evropské realmy se pak dělí na anglické, německé, francouzské, ruské a španělské. Při zakládání charakteru ve hře si lze vybrat, na jakém realmu chcete hrát.

Oficiální servery sice nemají českou podporu, ale existují realmy s početnou českou a slovenskou komunitou (např. Drak'Thul, Thunderhorn, Burning Blade, Anathema).

Za hraní se platí v podobě předplacených karet nebo pomocí internetové platební karty. Měsíc hraní stojí 250–400 Kč dle typu a délky platby. Je také možné si založit takzvanou Starter Edition, která je velice omezenou verzí kompletní hry a je zdarma.

WoW, na rozdíl od všech svých předchůdců, není hra typu RTS, ale jde o žánr MMORPG. Ve hře se vaše postava pohybuje v rozlehlém virtuálním světě, setkává se, baví se a bojuje s jinými hráči, ale také s tzv. NPC postavami. Některé z nich jsou určeny k zabíjení, jiné zadávají takzvané questy, což jsou úkoly, pomocí kterých je hráč postupně prováděn po celém světě.

Ve WoW je v současné době 12 hratelných ras. Jsou rozlišeny na dvě skupiny podle strany, za niž bojují, a to na Alianci (Alliance) a Hordu (Horde). Rasy Aliance si jsou celkem podobné a mají stejný ideologický základ – víru v dobro a světlo, odmítajíce temnotu. Frakce Horda je složena z ras které hledají své místo ve světě a ctí tradice. Rozhodně se tyto dvě frakce nedají rozdělit na dobro a zlo, obě strany mají v sobě od každého trochu.

Kromě rasy si každý hráč zvolí také povolání, jichž je celkem deset. Povolání je hlavním faktorem ovlivňujícím styl vašeho hraní a roli ve skupině více hráčů. Různá povolání mají svá jedinečná kouzla a mohou používat různé zbraně a nosit různou zbroj. Role ve skupině jsou následující:

Tank – je ten, který dostává největší poškození. Jeho úkolem je udržet pozornost (agro) nepřátel aby neútočili na ostatní členy party.
Melee DD (damage dealer) – zabijí nepřátele pomocí útoků z blízka.
Ranged DD – zabijí nepřátele pomocí útoků z dálky.
Healer – lečí členy party, jeho primárním úkolem je držet při životě tanka, jehož smrt obvykle znamená smrt celé skupiny.

K organizovanému PvE jsou ve World of Warcraft určeny instance. Jejich velikost se pohybuje od 5 do 40 hráčů.[7]

K hromadným PvP bitvám jsou ve WoW určeny tzv. battlegroundy (bojiště), některé exteriéry (pro tzv. outdoor PvP) a arény. V těch proti sobě bojují vždy dva týmy, které se skládají ze dvou, tří nebo pěti hráčů. WoW obsahuje zatím 8 battlegroundů[8] a 5 arén.[9] Také je ve WoW lokace zvaná Wintergrasp, kde hráči dobývají pevnost. Tato pevnost je bráněna opačnou frakcí. Wintergrasp se hraje jednou za 2 hodiny a 30 minut a trvá 30 minut. Pokud máte dobytou tuto pevnost můžete vstoupit do instance Vault of Archavon, kde jsou čtyři bossové, ze kterých je možno získat kvalitní zbroj.

Nutno uvést, že každá rasa nemůže zastávat každé povolání.