česky english deutsch polski <<< >>>

Vrbno pod Pradědem

Kříže a památky

Lidé odedávna zanechávali své stopy v krajině, kříže, kapličky, boží muka, později pomníčky, památníky, … Kudy ve Vrbně prošla historie? Napoví nám možná právě kříže, památníky různých historických událostí, pomníky věnované válečným hrdinům.

Proč byl asi postaven kříž na Střelniční ulici? Mohl by se vztahovat k popravám čarodějnic v 17. století? Dvě popravy byly totiž provedeny na Střelniční ulici, dokonce prý jedna z popravených byla starostova žena.


Kříž u kostela

Je empírovým křížem z roku 1825 s ornamentálně a architektonicky bohatě členěnou spodní kamennou sochařskou částí.


Moudrou sovu, která seděla na malém pomníčku na Poštovské cestě, už nenajdete, zmizela. Tvůrci pomníčku ji sem posadili, aby dodali váhu moudrým slovům vytesaným do pomníčku. Pomník označuje místo, kde zemřel na infarkt farář z Andělské Hory, když tudy chodil na bohoslužby do Vrbna.


Na deskách památníku obětem 1. světové války se nachází 83 vesměs německých jmen padlých občanů města Würbenthal. Byl zbudován občany v roce 1925.

Památník na hřbitově


Ve válce umírali lidé na frontách, ale také v lazaretech, kde se léčili po zranění. V lazaretech ve Vrbně byli lidé většinou z Haliče, po smrti byli pochováni do společného hrobu. Památník je věnován těmto obětem 1. světové války od občanů města.


V Mnichově se na spodní straně u zdi bývalého hřbitova nachází pomník věnovaný 68 hrdinům obce Einsiedel, kteří padli za první světové války.


Pomník na památku Hanuše z Vrbna. Ten prý padl v souboji s loupeživým rytířem, se nachází na kobrštejnských loukách v podhradí hradu Kobrštejn.

Užitečné informace

Tento projekt byl podpořen z programu Pro budoucnost Nadace OKD.

GPS pozice

N 50° 7.020', E 17° 22.603'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Kateřina Kočí
Karlovice 279, 79323
Tel.:+420 777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://actaea.cz