česky english deutsch polski <<< >>>

Vrbno pod Pradědem

Příroda

Klima

Chladné a vlhké, průměrná roční teplota se pohybuje okolo 6°C, srážky dosahují 700 mm a vane převážně severozápadní vítr. V zimě teploty klesají i k mínus 30°C. Drsnost klimatu je vidět i na dozrávání ovoce. Stává se často, že na Krnovsku je již dávno sklizeno a zde ovoce teprve dozrává. Jaro je tvrdší a chladnější, květnové a červnové mrazy nejsou žádnou zvláštností. V létě není nouze o bouřky. Zato podzimy jsou nádherné, dlouhé a říká se jim „slezské pokračování léta“.

Hory

Vrbno je obklopeno horami. Vévodí jim nejvyšší hora Praděd (1491 m), která je od Vrbna vzdušnou čarou vzdálena 11 km. V blízkém okolí obce dosahují kopce výšky nad tisíc metrů, třeba Vysoká hora (1041 m), Žárový vrch (1094 m), Loupežník (1020 m), Pytlák (1040 m), Medvědí vrch (1216 m), …

Lesy

V minulosti byly kopce v okolí Vrbna porostlé bukovými lesy, jež sahaly až na vrcholky okolních hor. Dřevo statných buků bylo od středověku až do 19. století zpracováno v milířích na dřevěné uhlí k tavení železné rudy ve zdejších vysokých pecích. Buk byl nahrazován smrkem. Bukové lesy najdeme dnes jen místy.

Vzácné rostliny a živočichové

Najdeme zde vzácné živočichy i rostliny, rozkvetlé louky, na kterých ještě rostou vzácné orchideje bradáček vejčitý, vemeník dvoulistý nebo některé vstavače, a v létě se z nich ozývá řezavé volání chřástalů. Najdeme i hluboké lesy se staletími pokřivenými velikány, které poskytují útočiště divé zvěři. Ty nejzachovalejší kousky přírody chráníme v přírodních rezervacích.

CHKO Jeseníky

Většina území Vrbna se může chlubit výsadou, že leží v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.V okolí Pradědu se setkáváme s přirozeným bezlesím, kde na vysokohorských loukách rostou rostliny a žijí živočichové, kteří sem přicestovali v dobách ledových nebo jinde na světě ani nerostou. Příkladem je třeba zvonek jesenický na Petrových kamenech nebo motýl okáč sudetský. Někde se tu také toulá rys. Toho však potkáte stěží. Zato můžete vidět kamzíky, kteří byli do jesenické přírody vysazeni na začátku 20. století.

Přírodní rezervace

Kamenná moře Suchého vrchu (941 m n. m.) jsou jedním z mála míst, kde v Jeseníkách přirozeně roste borovice lesní. Zajímavé jsou zde také četné nálezy zkamenělin. Přírodní rezervace Suchý vrch leží na východních úbočích kuželovitého Suchého vrchu v polohách 680–941 m n. m. nad údolím Černé Opavy.

pohled na rezervaci

Úctyhodné exempláře buku, klenu i smrku, množství tlejícího dřeva, různě staré a vysoké stromy, bohatství bylin a keřů, ocitáte se v pralese. Na suťovém svahu jsou mezi buky, smrky a kleny přimíšeny také javor mléč a jilm horský. V přírodní rezervaci Jelení bučina je chráněn nejzachovalejší lesní porost v Jeseníkách v pásmu listnatého a smíšeného lesa.

Památné stromy

Buk v Železné

Památný dub na náměstí Svatého Michala, vyhlášený v roce 2001, je křížencem dubu zimního a letního a patří k nejstarším a nejstatnějším svého druhu v Jeseníkách. Svým dominantním vzrůstem dotváří charakteristický kolorit vrbenského náměstí. Strom má obvod kmene 310 cm, výšku 23 m a je starý 100–150 let.

Mléč na křižovatce v Železné, byl vyhlášen v roce 2001. Strom má obvod kmene 420 cm, výšku 18,5 m a je starý 200–250 let.

Buk u Josefského hamru nedaleko lesní cesty u Drakova je starý 180–230 let, vypíná se do výše 32 m a obvod jeho kmene je 460 cm.

Tento topol bílý má svůj domov v údolních nivách velkých řek a u nás zejména na dolním toku řeky Moravy. Takový statný jedinec tohoto druhu je ve zdejším prostředí naprostou výjimečností a na území CHKO Jeseníky nemá obdobu. Jeho stáří je odhadováno na 150 – 200 let.

Užitečné informace

Tento projekt byl podpořen z programu Pro budoucnost Nadace OKD.

GPS pozice

N 50° 7.109', E 17° 23.430'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Kateřina Kočí
Karlovice 279, 79323
Tel.:+420 777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://actaea.cz