česky english deutsch polski <<< >>>

Lapkové a hrady Jeseníků

Suchý vrch a Quinburg

Přírodní rezervace Suchý vrch

Přicházíte-li od Mnichova, proti proudu Černé Opavy, po vaší levé ruce se zvedá do výšky 941 metrů nad mořem Suchý vrch. Vrchol se nachází ve stejnojmenné Přírodní rezervaci o ploše 50 ha. Přírodní rezervace Suchý vrch je významnou geologickou, geomorfologickou a paleontologickou lokalitou. Řadí se mezi světově proslulá naleziště zkamenělé vodní fauny v křemencích (kvarcitech) devonského stáří: ramenonožců, kolonií korálů, mlžů a tentakulitů. Je rovněž typickým místem výskytu trilobita.

Kameny šedobílé barvy vytvářejí na svazích Suchého vrchu kamenná moře. Jsou z křemence, velmi tvrdé horniny, která obsahuje více než 70 % křemene. Pro svou tvrdost obtížně zvětrává a sutě jsou prakticky bez vegetace. Zaujímají 15 % plochy rezervace. Pro geology je Suchý vrch považován za opěrný bod při sledování a výzkumu devonu hornin tzv. vrbenské skupiny. V místě byl nalezen pyrit, který bývá pro svou barvu zaměňován za zlato. Vrchol je pokrytý porostem borovice lesní s příměsí břízy bělokoré, modřínu opadavého a jeřábu ptačího, na jižním svahu jsou místy staré javory kleny. Borovice lesní v jesenických lesích přirozeně roste velmi vzácně. Na kamenných mořích přírodní rezervace Suchý vrch zůstala od doby poledové, kdy byla v Jeseníkách daleko častější dřevinou. Hnízdí zde vzácné sovy, kulíšek nejmenší a sýc rousný.

Sýc rousný

Zřícenina hradu Quinburg

Severozápadně od Suchého vrchu v hlubokém lese najdete zbytky strážního hradu Quinburg. Ten stejně jako hrad Koberštejn sloužil k ochraně starodávné kupecké stezky podél Černé Opavy a byl součástí systému strážních pozorovatelen. Z Quinburgu nezbylo mnoho, ale z okolních skalisek je krásný výhled do údolí. Nevede k němu však značená cesta, proto k jeho nalezení potřebujete dobrou mapu, nebo GPS přístroj. Quinburg se nachází na pozici 50° 09' 57.96"N; 17° 19' 57.72"E.

Užitečné informace

Informační centrum Vrbno pod Pradědem: tel. 554 751 585

GPS pozice

N 50° 9.420', E 17° 21.990'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz