česky <<< >>>

Krušnohorské zimní sporty

Český Jiřetín

Malebná horská obec Český Jiřetín v okrese Most láká návštěvníky po celý rok. Zdejší Ski areál má 3 sjezdovky a 4 vleky – sjezdovky U Kostela a na Mlejnkách jsou vhodné pro rodiny s dětmi a středně pokročilé lyžaře, Čerťák uvítají zkušení lyžaři. Kapacita parkovišť v okolí sjezdovek je cca 300 míst. U běžkařů je oblíbený přejezd z Moldavy do Českého Jiřetína po německé straně. Doporučujeme nechat se vyvézt vláčkem Moldaváčkem z Mostu nebo Litvínova na Moldavu a hned za hranicemi vlevo se napojit na starou železniční trať směrem na Holzhau, která v létě slouží cyklistům a v zimě běžkařům. Až k Teichhausu si turisté mohou vychutnat pozvolné svezení, poté je třeba se připravit na stoupání do Oberholzhau a odtud se opět svezou až k hraničnímu přechodu Deutschgeorgen­thal/Český Jiřetín. Zpět do Litvínova jezdí autobus.

Mezi turistické atraktivity v obci patří kostelík Sv. Jana Křtitele. Jediný celodřevěný kostel v Krušných horách byl do Českého Jiřetína převezen ze zatápěné obce Fláje. V kostele je umístěna výstava o příhraničních obcích a životu v nich, v období adventu se zde koná koncert dětského pěveckého sboru. Nad obcí vede Flájský plavební kanál, který v minulosti sloužil k plavení dřeva do saského Freibergu. U záchytného parkoviště na začátku obce se můžete pokochat umělým vodopádem, jenž odváděl přebytečnou vodu z kanálu a zásoboval vodou zdejší továrnu na lepenku.

V katastru obce se dále nachází barokní lovecký zámeček Lichtenwalde, který je sice veřejnosti nepřístupný, ale i z venku lze pozorovat oválné nádvoří, kolem něhož byly uspořádány jednotlivé budovy.

Český Jiřetín

Užitečné informace

Kontakty:

GPS pozice

N 50° 42.317', E 13° 32.617'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Destinační agentura Krušné Hory
Tel.:702 122 598
e-mail:reditel@krusne-hory.org
http://ww.krusne-hory.org