česky <<< >>>

Klánovický les

Hmyz

Třída hmyzu je celosvětově nejpočetnější skupinou a představuje více než polovinu všech známých žijících organismů. Počet existujících druhů je odhadován na 6 – 10 milionů. I v Klánovickém lese je hmyz druhově nejpočetnější skupinou. Hmyz je charakteristický třemi páry končetin, složenýma očima a členěním těla do tří částí – na hlavu, hruď a zadeček. Pro zástupce hmyzu je typická schopnost aktivně létat. Hmyz se podle vývinu dělí do dvou velkých skupin: hmyz s proměnou nedokonalou a hmyz s proměnou dokonalou.

U hmyzu s proměnou nedokonalou se z vajíček líhnou malé nymfy, které se dosti podobají rodičům, ale jsou bez křídel. Vnější kostra hmyzu se nazývá kutikula a brání hmyzu v růstu, proto ji musí průběžně svlékat. Do hmyzu s proměnou nedokonalou řadíme například vážky, ploštice, rovnokřídlí (kobylky, sarančata), stejnokřídlí (mšice), šváby, kudlanky, vši.

Hmyz s proměnou dokonalou má do vývojového cyklu zařazené stádium kukly. Z vajíček se vylíhnou larvy, které se nepodobají dospělcům (housenka motýla nebo ponrava chrousta). Až vyrostou, zakuklí se a po určité době kuklu opouští dospělec. Proměnu dokonalou mají například dvoukřídlí (mouchy, komáři), blanokřídlí (vosy, mravenci), motýli, brouci, blechy.

Ruměnice pospolná Pyrrhocoris apterus je druh hmyzu, který řadíme k plošticím. Lidové názvy ruměnice jsou například: kněžíček, maruška nebo muzikant. Živí se sáním šťáv ze semen, a to zejména lip. V Klánovickém lese se nachází řada porostů lip a právě v těchto místech se můžeme od dubna do září s ruměnicí setkat. Při hledání potravy nepohrdne ani mízou stromů nebo mrtvým hmyzem. Zimuje ve velkých skupinách v blízkosti lip, pod kameny, kůrou nebo v různých škvírách. První jarní sluníčko vyláká hejna ruměnic a téměř okamžitě dochází k jejich páření. Samec se samicí se zadečky spojí a páření může trvat i celý den. Samice klade mnoho vajíček do vlhké půdy, ze kterých se později líhnou malé nymfy ruměnic, které se pravidelně svlékají.

GPS pozice

N 50° 5.008', E 14° 39.011'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Agentura Koniklec a Mgr. Š. Peterka
Mgr. Štěpán Peterka
Tel.:774 031 583
e-mail:peterka@hostynska.cz; david@koniklec.cz
http://www.koniklec.cz