česky english deutsch polski <<< >>>

CHKO Beskydy

Radegast

Vítejte na zastavení naučné stezky u sochy Radegasta. Povídá se, že Cyril a Metoděj přišli na Radhošť, postavili tu kříž a svrhli modlu Radegasta, pohanského boha Slovanů. V Radhošti prý však stále zůstal podzemní chrám se zlatou sochou a obyvatelé hor sem ještě několik staletí chodili Radegasta uctívat.

Radegast podle kresby Josefa Heřmana Agapita Gallaše

Čeho byl Radegast bohem? Podle různých autorů byl i Radegast různým bohem. Tak se někde můžete dočíst, že to byl bůh slunce, úrody a pohostinství, jinde zase, že byl bohem plodnosti nebo i války. Ale v některých prvorepublikových průvodcích se uvádí, že byl slovanským bohem obchodu a dokonce průmyslu. Vyberte si…

Kresba Radegasta od Alše Měli vůbec Slované boha Radegasta? Historické záznamy mluví o uctívání tohoto boha pouze u Slovanů v okolí Baltského moře a u Slovanů v Beskydech. První záznamy u nás se objevují až v 18. století. Všechny mluví o uctívání Radegasta pouze v Beskydách a pouze na Radhošti. Nikde jinde na Moravě ani v Čechách zmínky o Radegastovi nejsou. Je zvláštní, že by byl Radegast uctíván jen u Baltu a na Radhošti. Ale o životě Slovanů z tehdejší doby mnoho písemných dokladů není. To je možná dobře, aspoň nám zůstávají legendy.

Víte že …

Autor sochy Albín Polášek se narodil ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jako mladý odešel do Ameriky, kde později vedl Akademii umění v Chicagu. Sochu Radegasta, stejně jako sousoší Cyrila a Metoděje, vytvořil v Americe v roce 1929 a na své náklady je nechal přepravit k nám.

Ochrana přírody a krajiny

Nacházíte se v CHKO Beskydy

komiks1

Turisté mají právo procházet se po značených turistických stezkách, které nejsou lemovány hromadami odpadků, přestože jsou využívány řadou dalších turistů…

komiks

Užitečné informace

Horská služba Pustevny tel. 597 431 707, 606 769 010 www.beskydy.cz/horskasluzba

GPS pozice

N 49° 28.950', E 18° 15.160'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz