česky >>>

Krásnolipské putování

Křinické náměstí a Krásná Lípa

Krásná Lípa

Krásná Lípa vznikla ve druhé polovině 13. století. Povýšena na městys byla v roce 1731, na město pak v roce 1870. Krásná Lípa je sídelním městem Správy národního parku České Švýcarsko a díky své poloze na rozhraní Národního parku Českého Švýcarska, CHKO Labských pískovců a Lužických hor je ideálním výchozím místem pro širokou škálu aktivit a výletů.

Křinické náměstí

Křinické náměstí v roce 2011 získalo titul Dopravní stavba roku 2010. Především za dopravní řešení, které je vzorovým příkladem vzájemného respektování územních nároků automobilové dopravy, chodců a cyklistů, spojené s uplatněním městské zeleně.

Kostel sv. Máří Magdaleny

Kostel sv. Máří Magdaleny stojí na místě původního kostelíku z roku 1361. Dnešní pozdní barokní podoba je z roku 1754. V roce 1777 byla postavena věž, v letech 1816–1818 potom monumentální schodiště před kostelem. V interiéru se nacházejí bohaté barokní, rokokové a klasicistní oltáře a kazatelny. Před kostelem vévodí schodišti veliký kříž, vytesaný roku 1818 z jednoho kusu kamene. V bývalém hřbitovním areálu, který obklopuje kostel se nacházejí dva dochované rokokové náhrobky z let 1792 a 1794 a další klasicistní náhrobky z přelomu 18. a 19. století. Ke kostelu patří pozdně barokní fara s mansardovou střechou. Na její zahradě je socha sv. Barbory z roku 1812.

Kostel

Sportovní areál Českého Švýcarska

Nedaleko odtud najdete celoročně otevřený Sportovní areál Českého Švýcarska, který nabízí sportovní vyžití a odpočinek pro malé i velké.

Sportovní areál

Městský park

Poznání s příjemnou procházkou můžete skloubit, pokud se vydáte po Köglerově stezce do městského parku, kde najdete celkem 6 zastavení s informačními tabulemi. V parku neminete městský hřbitov a nedaleký rybník Cimrák, po jehož hrázi můžete dojít k sportovnímu areálu.

Park

Kirnitzschtalklamm

Tip na zajímavý výlet – Kirnitzschtalklamm (http://www.hinterhermsdorf.de/…chleuse.html) (Obere Schleuse), plavba na lodičkách na Horním splavu v soutěsce Křinice, vzdálené 10 km od Kyjova (trasa Kyjovským údolím podél Křinice přes Zadní Doubici). Soutěska se vyrovnají známým soutěskám na Kamenici u Hřenska. Platí se v eurech.

Užitečné informace

Užitečné odkazy:

http://www.krasnalipa.cz http://www.ceskesvycarsko.cz

GPS pozice

N 50° 54.801', E 14° 30.430'
[GPX]

[MAPY.CZ]