česky english deutsch polski <<< >>>

CHKO Beskydy

Pustevny

Pustevny získaly své jméno od poustevníků, kteří zde podle pověstí žili. Za svou podobu ale vděčí nejstaršímu českému turistickému spolku, Pohorské jednotě Radhošť.

Odtud můžete vyrazit na 3 naučné stezky: Radegast, Lesnická NS a NS Čertův mlýn.

Na 9 tabulích naučné stezky Radegast, která vede z Pusteven po hřebeni na Radhošť se dozvíte o tajemném podzemí, o nejasnostech kolem boha Radegasta, o životě na salaši a spoustu dalších zajímavostí o historii a přírodě radhošťského hřebene. Naučná stezka vede po modré a červené turistické značce a je dlouhá 9 km.

Lesnická naučná stezka Radhošť vede po úbočí Radhoště souběžně s hřebenem, trasa je nenáročná, dlouhá 3 km a procházka po ní vám bude trvat asi 1 hodinu. Na konci stezky vyjdete na hřebeni Radhoště asi 1 km od kaple. Na 4 panelech se dozvíte mnoho dalších zajímavostí o lese a lidech kolem něj.

Naučná stezka Čertův mlýn vede z Pusteven po úbočí Čertova mlýna k horskému hotelu na Martiňáku, je dlouhá 8 km, trasa není náročná. Na 9 zastaveních ze dovíte, co zajímavého tu žije a roste, čím jsou pozoruhodné okolní lesy, kde se ukrývali partyzáni nebo co, kde a proč stavěl čert.

Pustevny Pohorskáé jednotaě Radhošť zde už v roce 1891 postavila první útulnu nazývanou „Pústevňa“ a jak se zvyšoval zájem o horskou turistiku, přibývaly rychle i další ubytovny. Nejznámějšími stavbami Pusteven jistě jsou ubytovna Maměnka a restaurace Libušín. Obě stavby navrhoval slovenský architekt Dušan Jurkovič, který zde využil architektonické prvky mnoha lidových staveb Valašska.

Co možná nevíte…

Stavbám hrozilo zbourání Za druhé světové války byli na Pustevnách ubytováni maďarští vojáci a příslušníci Hitlerjugend. V té době Libušín a Maměnka zchátraly tak, že se po válce uvažovalo o jejich zbourání. Byly zachovány i díky přímluvě jejich autora, architekta Jurkoviče. Dnes jsou tyto dvě stavby spolu se starou útulnou a zvoničkou vyhlášeny za Národní kulturní památku.

Ochrana přírody

Turisté zde mají právo procházet se po značených turistických stezkách, které nejsou lemovány hromadami odpadků, přestože jsou využívány řadou dalších turistů…

Cyklisté mají právo jezdit po značených cyklostezkách, které jsou pro ně zřetelně značeny v terénu.

komiks

Užitečné informace

GPS pozice

N 49° 29.350', E 18° 15.890'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz