česky english deutsch polski <<<

CHKO Beskydy

Bumbálka

Vítejte v Javorníkách, v přírodovědně, kulturně i historicky zajímavém území na hranici mezi Českou a Slovenskou republikou.

Nacházíte se na bezpanelové naučné stezce Javorníky, která vede po hřebeni z obce Střelná (po modré), na Makytě (923 m) se napojuje na červenou a končí na Bumbálce. Má 24 zastavení, z toho 17 je na hřebeni a 7 na turistických trasách, které se na hřeben napojují. Zastavení NS je tvořeno kamenem se znakem zastávky a krátkým popisem na kovové tabulce.

Bumbálka

Významné turistické středisko a východisko hřebenových cest, navázané na jeden z nejdůležitějších dopravních přechodů karpatského hraničního hřebene. Severovýchodně od Bumbálky se nachází Národní přírodní rezervace Salajka se zbytky přirozených karpatských jedlobukových lesů. Stáří jednotlivých stromů se odhaduje až na 300 let.

Zajímavosti

Cestou do Bílé uvidíte vodní nádrž Max (klaus), která v minulosti sloužila k plavení dřeva do železáren. V okolí se jich zachovalo několik.

V blízkosti Bumbálky stojí rozhledna Súkenická. Věž mobilního operátora, stavebně upravená a využívaná jako rozhledna. V blízkosti rozhledny se nachází historický hraniční kámen.

Ochrana přírody

Pro své přírodní a kulturní hodnoty a nespornou vysokou kvalitu přírodního prostředí se území Javorníků stalo v minulosti součástí dvou Chráněných krajinných oblastí (CHKO). Na moravské straně CHKO Beskydy a na Slovensku CHKO Kysuce.

Cyklisté mají právo jezdit po značených cyklostezkách, které jsou pro ně zřetelně značeny v terénu.

Každý návštěvník má právo přenocovat, schovat se před nepříznivým počasím nebo se jen občerstvit v některé chatě a vychutnávat si přitom jedinečnou atmosféru Beskyd.

komiks

Užitečné informace

Horská služba – Stanice Soláň 756 05 Karolinka Mob.: 721 886 263, jen so a ne Horská služba non-stop – 606 769 010

GPS pozice

N 49° 23.960', E 18° 24.460'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz