česky english deutsch polski <<< >>>

CHKO Beskydy

Mikulínův vrch a Makyta

GPS N 49°14,29', E 18°8,27'

Nacházíte se na bezpanelové naučné stezce Javorníky. Stezka vede po hřebeni Javorníků z obce Střelná (po modré), na Makytě (923 m) se napojuje na červenou a končí na Bumbálce. Má 24 zastavení, z toho 17 je na hřebeni a 7 na turistických trasách, které se na hřeben napojují. Zastavení NS je tvořeno kamenem se znakem zastávky a krátkým popisem na kovové tabulce.

Informační tabule K NS jsou umístěny v obcích (25) a na nástupních místech (7).

Stojíte na zastavení 3. – Mikulínův vrch Vystoupíte-li na vrchol Mikulínova vrchu (727 m n.m.), stanete na pomyslné čáře rozvodí. Směrem na západ vše stéká do řeky Senice (povodí Moravy) a směrem na východ do potoka Beňadín (povodí Váhu), v obou případech však do Černého moře. Směrem na sever pohlédnete na vrcholy západní části Javorníků, směrem na jih se vám otevře rozhled do krajiny Považí.

Cestou po červené (3,5 km) dojdete do Přírodní rezervace Makyta. Makyta je nejvyšší vrch západní části Javorníků (923,3 m n. m.) a je významnou křižovatkou turistických cest. Je zcela zalesněná, najdeme zde zbytky původních bukových lesů s bohatým bylinným podrostem. Roste zde např. kyčelnice žlaznatá, pryšec mandloňový, sněženka podsněžník. V této klidové oblasti se vyskytují dnes již vzácné velké šelmy (rys, vlk, medvěd). Naučná stezka zde opouští státní hranici.

Ochrana přírody Pro své přírodní a kulturní hodnoty a nespornou vysokou kvalitu přírodního prostředí se území Javorníků stalo v minulosti součástí dvou Chráněných krajinných oblastí (CHKO). Na moravské straně CHKO Beskydy a na Slovensku CHKO Kysuce.

Turisté zde mají právo procházet se po značených turistických stezkách, které nejsou lemovány hromadami odpadků, přestože jsou využívány řadou dalších turistů…

Každý návštěvník má právo přenocovat, schovat se před nepříznivým počasím nebo se jen občerstvit v některé chatě a vychutnávat si přitom jedinečnou armosféru Beskyd.

Všichni máme právo si užívat horského prostředí tak, abychom se mohli vracet pro to nejcennější, co může nabídnout – neporušené hodnoty, které civilizace neposkytuje.

komiks

GPS pozice

N 49° 14.290', E 18° 8.270'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz