česky english deutsch polski <<< >>>

CHKO Beskydy

Martiňák

Nacházíte se na Martiňáku, křižovatce turistických cest. Můžete odtud vyrazit do Čeladné, Mezivodí, Horní Bečvu nebo na Pustevny po značené naučné stezce Čertův mlýn. Ta vede od horského hotelu Martiňáku po úbočí Čertova mlýna na Pustevny, je dlouhá 8 km, trasa není náročná. Na 9 zastaveních ze dovíte, co zajímavého tu žije a roste, čím jsou pozoruhodné okolní lesy, kde se ukrývali partyzáni nebo co, kde a proč stavěl čert.

Stezka vede po červené a je určena jak pro pěší, tak pro cyklisty. V zimě patří mezi oblíbené běžkařské tratě.

Vydáte-li se na Pustevny po hřebeni Čertova mlýna (po zelené), projdete 2 chráněná území – Přírodní rezervaci Klíny a Národní přírodní rezervaci Kněhyně-Čertův mlýn. (odkaz) Oba vrcholy – Kněhyně i Čertův mlýn -– byly jedněmi z mála míst, kde v Beskydech před příchodem člověka rostl smrkový les. Rezervace je také vhodným prostředím pro orly skalní, kteří jsou do Beskyd v posledních letech vypouštěni. Přírodní rezervace Klíny chrání les, ale trochu jiný, než je na Kněhyni. Na prudkých svazích tu rostou staré bukové porosty, které jsou podobné lesům, které by rostly ve velké části Beskyd, kdyby v nich nehospodařil člověk.

1 km řed Pustevnama uvidíte „Mořské oko“, které vytvořili turisté na místě lesního mokřadu na koci 19. století. Dnes je domovem vzácných obojživelníků (čolek horský, čolek karpatský).

Víte, že…

horská chata Martiňák zde byla jako zájezdní hostinec postavena už před 200 lety?

Ochrana přírody

Turisté zde mají právo procházet se po značených turistických stezkách, které nejsou lemovány hromadami odpadků, přestože jsou využívány řadou dalších turistů…

Cyklisté mají právo jezdit po značených cyklostezkách, které jsou pro ně zřetelně značeny v terénu.

komiks

Užitečné informace

Pohotovostní telefon Horské služby: 606 769 010 Záchranná stanice Pustevny: 597 431 707, 721 429 188 (jen so a ne) www.beskydy.cz/horskasluzba

GPS pozice

N 49° 26.970', E 18° 19.380'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz