česky english deutsch polski >>>

CHKO Beskydy

Krkostěná

Vítejte v Javorníkách, v přírodovědně, kulturně i historicky zajímavém území na hranici mezi Českou a Slovenskou republikou. Potěšte se malebnou krajinou s pastvinami, loukami, remízky a krásnými lesy. Vdechujte vůni čistého horského vzduchu. Nalaďte své uši na zvuky přírody, klinkání kravských zvonců, bečení ovcí a melodie valašských písní. Poznejte kousek historie tohoto území, hledejte stopy těžkého života ve zdejších horách, chalupy rozeseté po stráních, kapličky, památné stromy. Snad se Vám na Vaší pouti podaří zahlédnout vše, co patří k valašské krajině. Mějte tedy oči „na šťopkách“ a uši nastraženy.

Nacházíte se na bezpanelové naučné stezce Javorníky. Stezka vede po hřebeni Javorníků z obce Střelná (po modré), na Makytě (923 m) se napojuje na červenou a končí na Bumbálce. Má 24 zastavení, z toho 17 je na hřebeni a 7 na turistických trasách, které se na hřeben napojují. Zastavení NS je tvořeno kamenem se znakem zastávky a krátkým popisem na kovové tabulce.

Stojíte u zastavení č. 7 – Krkostěna Pod zalesněným vrcholem (880 m n.m.) ležícím severně od Papajského sedla (zastávka č. 6 NS Javorníky). Je to nejnižší sedlo v hřebeni Javorníků (691 m n. m.) Přirozený přechod použily jednotky 1. čs. Armádního sboru ke vstupu ze Slovenska na Moravu. Slovenská část Papajského sedla je lučinatá s výskytem chráněných rostlin.

Tady na Krkostené se státní hranice i hraniční turistické značky prudce stáčí k jihu. Místo skýtá ideální možnost nástupu na NS ve směru od Huslenek údolím Černé přes typické valašské enklávy na Čerňanské Kyčeře (885 m n. m.) po modré. Dále po hřebeni směrem na Kohútku narazíte na další zastávku NS Javorníky č. 8 – Kyčeru nad Boroškou. Od rozcestí vede zelená do Halenkova.

Informační tabule K NS jsou umístěny v obcích (25) a na nástupních místech (7).

Ochrana přírody

Pro své přírodní a kulturní hodnoty a nespornou vysokou kvalitu přírodního prostředí se území Javorníků stalo v minulosti součástí dvou Chráněných krajinných oblastí (CHKO). Na moravské straně CHKO Beskydy a na Slovensku CHKO Kysuce.

Turisté zde mají právo procházet se po značených turistických stezkách, které nejsou lemovány hromadami odpadků, přestože jsou využívány řadou dalších turistů…

Všichni máme právo si užívat horského prostředí tak, abychom se mohli vracet pro to nejcennější, co může nabídnout – neporušené hodnoty, které civilizace neposkytuje.

GPS pozice

N 49° 17.210', E 18° 11.080'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz