česky english deutsch polski <<< >>>

CHKO Beskydy

Portáš

Vítejte v Javorníkách, v přírodovědně, kulturně i historicky zajímavém území na hranici mezi Českou a Slovenskou republikou.

Nacházíte se na bezpanelové naučné stezce Javorníky, která vede po hřebeni z obce Střelná (po modré), na Makytě (923 m) se napojuje na červenou a končí na Bumbálce. Má 24 zastavení, z toho 17 je na hřebeni a 7 na turistických trasách, které se na hřeben napojují. Zastavení NS je tvořeno kamenem se znakem zastávky a krátkým popisem na kovové tabulce.

Stojíte na 9. zastavení NS Javorníky – Portáš-Kohútka Je to známá rekreační oblast s početnými chatami a sjezdovkami a východisko turistických cest. A budete se divit, ale dnešní sjezdovky na Kohútce dříve sloužily k pastvě ovcí. Možná i díky tomu zde najdeme řadu vzácných druhů rostlin. Na jaře zde kvetou šafrány, sněženky a petrklíče a v létě vzácné orchideje. Zajímavostí jsou horské druhy rostlin jako např. kýchavice Lobelova.

Portáš

Název portáši pochází snad z latinského slova porta – brána nebo z maďarského portyáz (portás), což byl strážce brány. Takovými bránami byly průsmyky, kterými nepřátelé vpadali na Moravu. Sbor portášů, předchůdců dnešních pohraničníků, se datuje od roku 1638, od roku 1717 byl císařem schválen „Portášský sbor“.

Valaši, obyvatelé této části Moravy, která kdysi tvořila zemskou hranici s Uhrami, znali hory, byli fyzicky zdatní, urostlí a odvážní. Hlavním posláním portášů bylo udržovat bezpečnost osob a majetku. Strážné místo portášů bylo na blízkém Stolečném vrchu (961 m). Jedním z nejznámějších portášů byl Stavinoha z Velkých Karlovic.

Portáši nosili valašský kroj, k jejich výzbroji patřily zejména: krátká ručnice „těšínka“, valašský obušek neboli „valaška“ na jehož konci byla sekyrka, provaz na konci opatřený koulí, později krátká šavle.Přes rameno nosili pletenou mošnu na chléb (sajdak) a polní láhev. Na prach a olovo nosili tzv.“túlec“.Ve službě byla vždy polovina portášů, druhá musela být k dosažení. Na službu se vycházelo i na několik dní, přespávali v panských budovách.V každém údolí měli své místo k odpočinku (např. v Podťaté ve Velkých Karlovicích nese název Noclehy). Portášské posty se nacházely na mnoha místech východní Moravy – v Lidečku, Čeladné, Halenkově, Jasenné, Velkých Karlovicích, Valašské Bystřice atd. Sbor byl rozpuštěn roku 1830.

Z nezalesněné časti jsou daleké výhledy na Moravskoslezské Beskydy.

Ochrana přírody

Pro své přírodní a kulturní hodnoty a nespornou vysokou kvalitu přírodního prostředí se území Javorníků stalo v minulosti součástí dvou Chráněných krajinných oblastí (CHKO). Na moravské straně CHKO Beskydy a na Slovensku CHKO Kysuce.

Cyklisté mají právo jezdit po značených cyklostezkách, které jsou pro ně zřetelně značeny v terénu.

Každý návštěvník má právo přenocovat, schovat se před nepříznivým počasím nebo se jen občerstvit v některé chatě a vychutnávat si přitom jedinečnou armosféru Beskyd.

Užitečné informace

Horská služba Kohútka
75604 Nový Hrozenkov 037 
tel.: 597 431 709
mobil: 728 647 879 – jen so a ne Horská služba non-stop – 606 769 010

GPS pozice

N 49° 17.683', E 18° 14.716'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz