česky english deutsch polski <<< >>>

Přírodní památky a rezervace CHKO Beskydy

NPR Kněhyně - Čertův mlýn

NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE KNĚHYNĚ – ČERTŮV MLÝN

Nacházíte se na vrcholu Čertova mlýna v národní přírodní rezervaci (NPR) Kněhyně – Čertův mlýn, která patří mezi největší v CHKO Beskydy. Leží v masivu Čertova mlýna (1206 m n. m.) a části Kněhyně (1257 m n. m.) a zasahuje do katastrů tří obcí – Čeladná, Prostřední Bečva a Trojanovice. NPR si můžete projít po červené turistické značce ze sedla Pustevny. Naučná stezka Čertův mlýn vede po úbočí po červené na Martiňák a vrchol míjí.

Území je geologicky rozmanité. Svahy pokrývají balvany a vrcholy jsou ověnčené skalisky. Některé části byly postiženy sesuvy. V NPR Kněhyně – Čertův mlýn se nachází řada pseudokrasových jeskyní. Nejznámější je Kněhyňská jeskyně (přírodní památka), s délkou 280 m a Kněhyňskou propastí hlubokou 57,5 m. Na Čertově mlýně se nachází neobvyklý skalní útvar – Čertův stůl. Někteří věří pověsti o čertovi, jiní si myslí, že se jedná o záhadně poskládané kameny (tzv. megalitickou stavbu), památku po Keltech.

Z lesních porostů se zachovaly bučiny, kde najdeme například byliny kyčelnici devítilistou a cibulkonosnou, samorostlík klasnatý nebo žindavu evropskou. Ve vysokohorských bučinách pak roste kapradina papratka horská a byliny jako např. pryskyřník platanolistý a mléčivec alpský. Nejvyšší polohy zaujímají horské smrčiny se smrkem a jeřábem ptačím. V bylinném patře rostou také hojně kapradiny a čípek objímavý nebo vzácný oměj tuhý moravský. Nejstarší stromy na vrcholech jsou odumřelé (z části vysokým věkem, a také působením imisí a kůrovce).

Lesy jsou domovem mnoha ptáků, např. jeřábka lesního, datlíka tříprstého, strakapouda bělohřbetého a lejska malého. Území je jednou z posledních lokalit tetřeva hlušce. Z obojživelníků zde najdeme například čolka horského. Může se zde také objevit rys nebo medvěd.

Ochrana přírody

Turisté zde mají právo procházet se po značených turistických stezkách, které nejsou lemovány hromadami odpadků, přestože jsou využívány řadou dalších turistů…

Užitečné informace

GPS pozice

N 49° 29.350', E 18° 18.110'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Radim Indrák
Tel.:774 750 717
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz