česky english deutsch polski

CHKO Beskydy

NS Hradisko

Nacházíte se na naučné stezce Hradisko, která vás provede okolím vrchu Hradisko (522 m. n. m.) se zříceninou hradu Rožnov na vrcholu. Stezka má 9 zastavení, převýšení 160 m a tvoří okruh, který projdete přibližně za 2 hodiny. Celá stezka leží na území města Rožnov pod Radhoštěm v Chráněné krajinné obkasti Beskydy.

hradisko1

Historie hradu Rožnov

Hrad Rožnov byl postaven v druhé polovině 14. století. Pro jeho stavbu bylo vybráno výhodné místo na vrchu Hradisko (522 m n.m.). Původně gotický hrad byl až do 17. století několikrát rozšiřován. Spolu s hrady Helfštýnem a Hukvaldy sloužil k ochraně Moravy před uherskými nájezdníky. Archeologický výzkum hradu prokázal stopy od druhé poloviny 14. do průběhu 1. poloviny 16. století, přičemž mezi nejzajímavější nálezy patří kolekce pozdně gotických kachlů.

První zmínka o hradu byla objevena v listině Voka z Kravař z roku 1372. Na počátku 15. století zde sídlil Lacek z Kravař, později byl v majetku pánů z Cimburka a na konci 15. století pánů z Pezinku. Roku 1505 jej získali Kunštátové a r. 1526 Jaroslav ze Šelemberka. V roce 1535 jej získal Jan z Pernštejna, ale již v roce 1539 byl hrad z příkazu krále Ferdinanda I. obsazen a pobořen, neboť se na něm usídlila záškodnická tlupa. Později byl hrad provizorně opraven a ještě v r. 1660 sloužil panským úředníkům. Na konci 17. století byl opuštěn úplně. Zkázu hradu dokonali sami obyvatelé Rožnova. Ve 2. polovině 19. století dostali povolení obecního úřadu zbytky hradu rozebrat pro stavby svých obydlí „aby také nějak té památky oučastní byli“.

Ochrana přírody

Turisté zde mají právo procházet se po značených turistických stezkách, které nejsou lemovány hromadami odpadků, přestože jsou využívány řadou dalších turistů…

Užitečné informace

GPS pozice

N 49° 27.190', E 18° 7.240'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz