česky <<< >>>

Strážnickými vinohrady

Vinohradnictví a Hotařská búda

Od 15. století, od dob pánů ze Žerotína, se réva pěstuje ve viničních tratích Dolní Štamfáty, Horní Štamfáty, Kňahnice, Podkovné, Stračinky, Supinky, Utěšené,Varhany, Žebráky, Dolní hory, Horní hory, Svárové, Teplé, Baxa hory, Růžené, Mrhoně, Fryzáky a Příčné. Dodnes se udržuje i historická průměrná velikost jednoho vinohradu zvaná „achtel“ o ploše cca 0,3 ha s cca 400 hlavami révy, z nichž se dá průměrně vyrobit cca 600 – 700 l vína. Odrůdy které se zde pěstují už několik století jsou především Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Sylvánské z červených Frankovka. Pro dobrou úrodu musí být vinohrady udržovány celý rok. V zimě se hnojí a stříhá réva, na jaře zalamuje a ošetřuje proti škůdcům, v létě se hlídají vinohrady hlavně proti špačkům a na podzim sklízí a hodnotí úroda.

Založení a funkce Hotařské búdy Současná stavba Hotařské búdy byla založena v roce 1896, jakožto búda pro hotaře. Hotaři byli obecní hlídači vinohradů rekrutovaní ze starších a ctěných mužů obce, které kontroloval správce vinohradů – horný. Hotaři dbali zejména v době dozrávání hroznů v srpnu a září, aby se ve vinohradech nekradlo a nekazila úroda. Služba byla každodenní a hotař musel neustále obcházet svůj přidělený usek, kontrolovat vinohrady a plašit ptactvo. Kdo byl přistižen ve vinohradu a neměl zde „právo“, byl ještě v 18.století stižen trestem fyzickým od bičování na pranýři, přes vyloupnutí oka až po useknutí ruky v lokti a to podle míry provinění. Později od roku 1784, kdy bylo horenské právo zrušeno a nahrazeno Vinohradnickým řádem, se tresty postupně měnily na peněžní výplatu. Přísný zákaz vstupu do vinohradů každoročně oznamovala akce „Zarážání hory“, která se koncem srpna dodržuje zde u Hotařské búdy dodnes jako krásná slavnost folkloru a vína ve vinohradech. Kdy je zaražen 6 –8 m vysoký kůl s kyticí a křížen, čteno horenské právo po němž následuje bohatý kulturní program a ochutnávka traťových vín.

Užitečné informace

Dnes Hotařskou búdu udržují místní vinaři a je v ní expozice Historie vinohradnictví Strážnicka spojená s malou ochutnávkou vín. Kontakt ing Baňař, tel: 777701020.

Nacházíte se: Žerotín Hotařská búda

GPS pozice

N 48° 51.638', E 17° 19.086'
[GPX]

[MAPY.CZ]