česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Rožmberk

Stará Hlína

Dle historických údajů patřila Stará Hlína k nejstarším majetkům Landštejnů a Rožmberků. Nejstarší písemná zmínka o Hlíně pochází z roku 1331, kdy jsou jako její majitelé zmiňováni Rožmberští rytíři.

Rybník Rožmberk se nachází v katastrálním území Stará Hlína. Dle katastrální výměry se rozkládá na 1 060 ha, což ho činní největším, uměle vybudovaným rybníkem v Evropě. Hladina rybníka zatopila část obce Stará Hlina včetně bývalé tvrze a rovněž cestu do Třeboně, takže formani jedoucí od Jindřichova Hradce museli rybník objíždět oklikou přes Lomnici nad Lužnicí. Aby byla obnovena stará Moravská cesta z Třeboně do Jindřichova Hradce, navrhl Jakub Krčín vybudovat dřevěný most přes Rožmberk v místech mezi Novou a Starou Hlinou. Tento most přes chobot Rožmberka u Staré Hlíny se započal stavět v roce 1594, ve středu, před nedělí velikonoční. Tento most byl 902 metrů dlouhý.

Poněkud jižněji, v místech, kde řeka Lužnice, nyní zvaná Stará řeka vtékala do Rožmberka, byl v roce 1604 postaven jiný dřevěný most. Oba dřevěné mosty však dal strhnout a spálit velitel francouzského vojska, který se v listopadu 1741 opevnil se svým mužstvem v Třeboni. Udělal tak v obavách před rakouskými husary, kteří zajali u Staré Hlíny jednoho z jeho poručíků i s 20 muži, když zde byli na výzvědách. Dřevěné mosty byly na konci 18 století nahrazeny kamennými. Jeden z nich byl poškozen při povodni 2002, ale byl opraven do původního stavu. Oba mosty jsou chráněny jako technická památka.

video

GPS pozice

N 49° 2.308', E 14° 48.934'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Společnost Rožmberk o.p.s.
Olga Černá
Tel.:602 471 653
e-mail:cerna@rozmberk.org
http://ruze.ekomuzeum.cz