česky english deutsch polski <<<

Památné stromy Frenštátska a Novojičínska

Lípa za Tobolářem

Základní informace

Jedná se o lípu malolistou neboli srdčitou (Tilia cordata), která roste na okraji zahrádkářské kolonie za bývalou pilou ve Frenštátě pod Radhoštěm. Strom byl vyhlášen památným v roce 1999. Její obvod kmene měří 395 cm. Stáří stromu se odhaduje na 100 let. Lípa je v dobrém zdravotním stavu, byly na z ní ořezány suché větve a v současnosti se provádí ořezy výmladků.

Lípa za Tobolářem

Zajímavosti

Lípa a její magická moc bývá často zmiňována v literatuře. V knize Stromy a jejich léčivá moc od Jiřího Bodláka se dočteme že: V zemích Čechů, Moravanů a Slezanů býval hezký zvyk, že při svatbě a jiné významné události byla vysazována lípa, pod lípou se konaly vesnické sněmy, kázání. Lípa byla opředena spoustou pověr. Lipové lýko sloužilo ke spoutávání démonů. Figurka z lipového dřeva se nosila pro štěstí. Nošení lipové kůry chránilo před otravou a listy se využívaly při tajných kouzlech k získání nesmrtelnosti. Z lipového dřeva jsou vyřezávány slavné oltáře, neboť toto dřevo se italsky nazývá lignum sanctum, tedy svaté dřevo.

Lípa za Tobolářem

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

Město Frenštát pod Radhoštěm nám. Míru 1 74401 Frenštát pod Radhoštěm http://www.mufrenstat.cz/

GPS pozice

N 49° 31.960', E 18° 14.140'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

ČSOP Onyx
http://www.csoponyx.cz