česky english deutsch polski <<< >>>

Památné stromy Frenštátska a Novojičínska

Lípa v Karlovicích

Základní informace

Jedná se o lípu malolistou neboli srdčitou (Tilia cordata), která roste v obci Trojanovice v místní části Karlovice. Strom byl vyhlášen památným v roce 2000. Její obvod kmene měří 390 cm, výška stromu je 29 m. Stáří stromu se odhaduje na 200 let. Lípa je v dobrém zdravotním stavu.

Celkový pohled

Zajímavosti

Trojanovice je horská, původně pasekářská obec, kterou založil olomoucký biskup a kardinál Ferdinand Julius Troyer v roce 1748. Nedaleko odtud můžete navštívit památník bratří Strnadelů a Jana Knebla, který přibližuje život a tvorbu místních umělců a také vznik a vývoj obce. Tento památník je otevřen každý čtvrtek od 14 do 17 hodin, po telefonické domluvě i v jiný termín (tel.: 604 875 324 – správkyně památníku p. Kaiserová). Bohumil Strdadel byl spisovatel, vydal několik svazků básní a povídek, tetralogii zobrazující Valašsko v 17. a 18. století, Hukvaldské rebelie a románový cyklus Velká Ráztoka. Antonín Strnadel patří mezi významné představitele české poválečné ilustrace a třetí z bratrů Josef Strnadel byl rovněž spisovatel, jehož literárním debutem byla kniha Rok pod horami. Napsal také sborník lidových písní a esejistické texty ve fotografických publikacích. Mezi díla sochaře Jana Knebla patří například pomník obětem války před základní školou v Trojanovicích, reliéfní výzdoba frenštátské radnice a valašský betlém v Kostele sv. Martina ve Frenštátě p. R.

Památná lípa

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

Město Frenštát pod Radhoštěm nám. Míru 1 74401 Frenštát pod Radhoštěm http://www.mufrenstat.cz/

GPS pozice

N 49° 30.849', E 18° 13.564'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

ČSOP Onyx
http://www.csoponyx.cz