česky english deutsch polski <<< >>>

Památné stromy Frenštátska a Novojičínska

Lípa u Polikliniky

Základní informace

Jedná se o lípu malolistou neboli srdčitou (Tilia cordata), která roste za poliklinikou ve Frenštátu pod Radhoštěm. Strom byl vyhlášen památným v roce 2000. Její obvod kmene měří 300 cm, výška stromu je 18 m. Její stáří se odhaduje na 80 let. V současné době je koruna lípy silně porostlá jmelím, což se v budoucnu negativně projeví na jejím zdravotním stavu. Ještě před vyhlášením za památný strom bylo provedeno ošetření lípy, prasklina v kmeni byla zastřešena a koruna byla zajištěna vazbou.

Lípa u polikliniky

Jmelí

Zajímavosti

Jmelí bílé je stálezelená poloparazitická rostlina, která napadá koruny stromů. Zde vytváří kulovité trsy. Z kůry stromů odčerpává vodu, minerální látky a cukry, čímž své hostitele oslabuje. Jmelí rozšiřují ptáci, kteří požírají bobule a trusem nebo při požírání bobulí rozšiřují semena na další stromy, ochrana před jeho šířením tedy není možná. Napadené větve je možno ořezat, ale strom může být kdykoli napaden znovu. Jmelí je léčivé i jedovaté zároveň a váže se k němu mnoho mýtů a pověr. U nás se tradičně spojuje s Vánoci.

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

Město Frenštát pod Radhoštěm nám. Míru 1 74401 Frenštát pod Radhoštěm http://www.mufrenstat.cz/

GPS pozice

N 49° 32.783', E 18° 12.782'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

ČSOP Onyx
http://www.csoponyx.cz