česky english deutsch polski <<< >>>

Památné stromy Frenštátska a Novojičínska

Lípa u Fojtova léska

Základní informace

Jedná se o lípu malolistou neboli srdčitou (Tilia cordata) rostoucí na samém okraji Fojtového lesíka a nově k ní vede stromová a keřová alej, s jejíž výsadbou realizovalo myslivecké sdružení Hodslavice v roce 2007. V dřívějších dobách rostla lípa samostatně jako solitér, Fojtův lesík ji postupně pohltil. Výška stromu je 20 m a obvod kmene činí 540 cm. Památným stromem byla vyhlášena v roce 1980 a její stáří se odhaduje přes 300 let. Mohutný kmen je poškozen hnilobami a velkou dutinou, po ničivých povodních v červnu 2009 se dobrá polovina kmene vlivem stáří, větru a silných přívalových větrů odlomila.

Lípa u Fojtova léska

Detail kmene

Zajímavosti

Staré fojtství, nad kterým památná lípa roste, je písemně doloženo už v první polovině 16. století, budova pochází z konce 18. století. Jedná se o zděný dům zastřešený valbovou sedlovou střechou se třemi vikýři tvaru volského oka. „Fojt“ vykonával správu obce, býval to obyčejně nejzámožnější a nejváženější občan a měl největší moc v obci. Řídil obec, rozhodoval ve všech záležitostech a byl i soudcem. Cestou k památné lípě jistě neminete další zajímavou stavbu tzv Fojtovu stodolu. Nachází se přímo nad fojtstvím a je postavena z tesaných trámů, položených na kamenné podezdívce. Střecha je sedlová, krov hambálkový. Stavba pochází z první poloviny 19. století.

Pohled na Hodslavice

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

Městský úřad Nový Jičín Masarykovo nám. 1 741 01 Nový Jičín http://www.novyjicin.cz/

GPS pozice

N 49° 32.303', E 18° 1.061'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

ČSOP Onyx
http://www.csoponyx.cz