česky english deutsch polski <<< >>>

Památné stromy Frenštátska a Novojičínska

Lípa na Záhuní

Základní informace

Jedná se o lípu malolistou neboli srdčitou (Tilia cordata), která roste na úzkém pruhu trávníku mezi chodníkem a frekventovanou silnicí na Kopřivnici. Strom byl vyhlášen památným v roce 2001. Její obvod kmene měří 370 cm, výška stromu je 19 m. Jedná se o významnou solitéru, tvořící dominantu v okolních mladších výsadbách. Vzhledem k tomu, že je vystavena dosti stresujícímu prostředí v těsné blízkosti silnice, je důležité zabránit jakýmkoli dalším necitlivým zásahům v jejím okolí – zejména výkopům, překopům a odstraňování zeminy. Ihned po vyhlášení zde byla ČSOP Valašské Meziříčí provedena základní údržba. Byly odstraněny suché větve, výmladky u kmene a instalována vazba koruny.

Lípa na Záhuní

List lípy

Zajímavosti

V České republice jsou domácí dva druhy lip: lípa malolistá neboli srdčitá a lípa velkolistá. Oba tyto druhy rostou i ve Frenštátu pod Radhoštěm. Jedná se o dlouhověké dřeviny, které se dožívají stáří až tisíc let. Jejich květy jsou důležitou včelí pastvou. Lipový med je většinou světlé, nazelenale žluté barvy a patří mezi nejkvalitnější a nejoblíbenější medy u nás. Lipové květy jsou známé svými léčivými účinky. Působí při horečce, nachlazení (rýma, kašel, angína) a infekcích zažívacího ústrojí. Lípu lze užívat v každém věku, je velmi vhodná i pro děti. Navíc má, na rozdíl od jiných bylinkových čajů, lahodnou chuť a proto je dětmi dobře přijímána.

Kmen lípy

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

Město Frenštát pod Radhoštěm nám. Míru 1 74401 Frenštát pod Radhoštěm http://www.mufrenstat.cz/

GPS pozice

N 49° 32.745', E 18° 12.616'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

ČSOP Onyx
http://www.csoponyx.cz