česky english deutsch polski <<< >>>

Památné stromy Frenštátska a Novojičínska

Klen na Kopané

Základní informace

Javor klen (Acer pseudoplatanus) roste v části Frenštátu pod Radhoštěm zvané Kopaná. Jeho obvod kmene činí 308 cm, výška je 15 m. Stáří se stromu se odhaduje na 150 let. Strom byl vyhlášen památným v roce 1980. Jedná se o vitální dřevinu, která není nijak poškozena a v současné době není třeba provádět na ní žádné zásahy.

Klen na Kopané

Květ javoru klenu

Zajímavosti

V České republice jsou domácí tři druhy javorů: javor babyka, javor mléč a javor klen, který dorůstá největších výšek. Javory mají své postavení i v mytologii a to zejména v keltské. V jižní Anglii a ve Walesu se věří, že děti posazené na javorovou větev se dožijí ve zdraví vysokého věku. Javorové dřevo prý odpuzuje netopýry a noční můry. O nábytku z javorového dřeva se tvrdí, že vyzařuje příjemné teplo. Dřevo javoru má výborné rezonanční vlastnosti, proto je vyhledávaným materiálem pro hudební nástroje například violy, housle a kytary. Pro svoji světlou barvu je jeho dřevo ceněno i v nábytkářství.

Klen na Kopané

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

Město Frenštát pod Radhoštěm nám. Míru 1 74401 Frenštát pod Radhoštěm http://www.mufrenstat.cz/

GPS pozice

N 49° 31.510', E 18° 13.272'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

ČSOP Onyx
http://www.csoponyx.cz