česky english deutsch polski <<< >>>

Památné stromy Frenštátska a Novojičínska

Josefův dub v Sedlnici

Základní informace

Památný dub letní (Quercus robur) roste na okraji lesa za obcí Sedlnice. Dub byl pojmenován po německém romantickém básníkovi Josefu Eichendorffu, který v Sedlnici strávil část svého života a k dubu chodil s oblibou na procházku. Obvod kmene tohoto stromu činí 407 cm, výška stromu je 25 m a jeho stáří je odhadováno na 250 let.

Josefův dub v Sedlnici

Semenáček

Zajímavosti

Josef Eichendorff (1788 – 1857) byl jedním z největších německých romantických básníků. Jakožto spolumajitel sedlnického panství strávil v Sedlnici část svého života (jeho otec vyženil Kravařské panství a nechal vystavět barokní zámek v Kravařích, následně však kvůli zadluženosti odprodal všechen majetek až na sedlnický statek). Klíčové místo v Eichendorffově tvorbě zaujímají lyrické básně. Je v nich obsažena podivuhodná harmonie a cit, opěvující krásy přírody, života, mládí, jara a lásky. Mnohé z nich byly pro svou melodičnost a citovou hloubku zhudebněny skladateli zvučných jmen, jako byli K. M. Weber, F. Schubert, F. Mendelson Bartholdy, R. Schumann. U nás vyšel výbor Eichendorffových básní v překladu Ivana Slavíka v roce 1966 pod názvem „Věčný poutník stesk“.

Josefův dub v Sedlnici

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

Městský úřad Nový Jičín Masarykovo nám. 1 741 01 Nový Jičín
http://www.novyjicin.cz/

GPS pozice

N 49° 39.960', E 18° 6.319'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

ČSOP Onyx
http://www.csoponyx.cz