česky english deutsch polski <<< >>>

Památné stromy Frenštátska a Novojičínska

Frenštátský topol

Základní informace

Topol černý (Populus nigra) roste na levém břehu říčky Lomné nedaleko Tichavského mostu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Památným stromem byl vyhlášen již v roce 1980. Jeho stáří se odhaduje na 250 let. Podle sdělení pracovníků Agentury ochrany přírody se jedná o největší exemplář tohoto druhu v ČR, proto byl zařazen do publikace „Cestujeme po památných stromech“. Od podzimu 2004 stojí v místech nejstaršího stromu ve Frenštátě jen jeho torzo. Přestože pracovníci AOPK ČR doporučili pokácení stromu, radnice nechala pod dohledem odborné firmy z Valašského Meziříčí ořezat větve a kmen mohutného stromu do výšky zdravého dřeva. Díky tomuto kroku mohla zůstat ochrana této vzácné dřeviny zachována. Koruna stromu již není tak široce rozložitá, větve po zásahu vyrůstají již ze samotné báze stromu a jsou spíše přitisklé k silnému kmeni. Potvrdila se tak vydatná výmladková schopnost této dřeviny, topol se ozelenil.

Památný topol

Zajímavosti

Topol černý je naše domácí rychle rostoucí dřevina, která vytváří mohutné stromy s širokou korunou. Topol patří mezi dvoudomé dřeviny, což znamená, že se vyskytují samčí a samičí jedinci. Topol je světlomilný a potřebuje značnou vlhkost, kterou dokáže získávat i z velké hloubky dlouhými kořeny. Nemá rád stagnující vodu, ale pravidelné záplavy snáší dobře. Nejlépe mu vyhovují hluboké, vlhké pískovité či štěrkovité půdy. Dobře snáší imise. Dřevo topolu černého je světlé, lehké, měkké, ohebné a dobře se štípe. V nábytkářství se z něj vyráběly dýhy, překližky, sudy a bedny. Používá se i v řezbářství a jako palivo. Kůra je vhodná k podobnému využití jako korek. Listí se používalo jako krmivo pro dobytek a z pupenů se lisoval olej.

List topolu

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

Město Frenštát pod Radhoštěm nám. Míru 1 74401 Frenštát pod Radhoštěm http://www.mufrenstat.cz/

GPS pozice

N 49° 32.908', E 18° 12.888'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

ČSOP Onyx
http://www.csoponyx.cz