česky english deutsch polski <<< >>>

Památné stromy Frenštátska a Novojičínska

Frenštátská lípa

Základní informace

Jedná se o lípu velkolistou (Tilia platyphylos), která roste u autokempu v blízkosti výrobní haly bývalé továrny ve Frenštátě pod Radhoštěm. Strom byl vyhlášen památným již v roce 1980. Její obvod kmene měří 468 cm a výška stromu je 25 m. Stáří stromu se odhaduje na 300 let. Lípa je v dobrém zdravotním stavu.

Detail kmene

Zajímavosti

Lípa bývá často zmiňována v literatuře a to nejen v době národního obrození, kdy se stala oficiálně slovanským národním stromem. Zmínit můžeme například Svatopluka Čecha a jeho nejznámější a nejčtěnější veršovaný cyklus povídek Ve stínu lípy. Motiv lípy se objevuje v pohádkové divadelní hře Lucerna od Aloise Jiráska. Ve slavnostní opeře Bedřicha Smetany Libuše zpívá Přemysl známou árii Ó, vy lípy. Motiv tohoto stromu však najdeme i v literatuře mnohem starší. Nejznámější je v Ovidiových Metamorfózách (Proměnách), kde bohové vyslyší přání dvou starých manželů, kteří si přejí zemřít společně a být po smrti spolu, a promění je ve stromy, Filemón se stane dubem, jeho žena Baucis (Baukis) lípou.

Památná lípa

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

Město Frenštát pod Radhoštěm nám. Míru 1 74401 Frenštát pod Radhoštěm http://www.mufrenstat.cz/

GPS pozice

N 49° 33.110', E 18° 12.183'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

ČSOP Onyx
http://www.csoponyx.cz