česky english deutsch polski >>>

Památné stromy Frenštátska a Novojičínska

Červený buk

Základní informace

Jedná se o buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica Atropunicea), který roste v parku Osvobození před Střední průmyslovou školou elektrotechniky, informatiky a řemesel ve Frenštátě pod Radhoštěm. Buk byl vyhlášen památným stromem v roce 2000. Jeho obvod kmene měří 240 cm a výška je 18 m. Strom je ve výborném zdravotním stavu a v současné době není nutná jeho údržba.

Červený buk

List červeného buku

Zajímavosti

Červený neboli červenolistý buk je vyšlechtěná forma buku lesního, s nímž se můžeme běžně setkat v okolních lesích. Červená barva listů je způsobena obsahem antokyanových látek přítomných v listech. Antokyany jsou v přírodě značně rozšířené, způsobují modré, červené a fialové zbarvení květů (př. pomněnka), listů (červené zelí) i plodů (černý rybíz, borůvka). Nejintenzivnější červené zbarvení mají listy této formy buku z jara, na léto pak barva lehce potemní do fialové. Dle historických pramenů byly červenolisté buky vysazovány na oslavu zrušení roboty, takže většina dnešních mohutných solitér je ve věku okolo 160 let.

Kmen

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

Město Frenštát pod Radhoštěm nám. Míru 1 74401 Frenštát pod Radhoštěm http://www.mufrenstat.cz/

GPS pozice

N 49° 32.601', E 18° 12.476'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

ČSOP Onyx
http://www.csoponyx.cz