česky english deutsch <<<

Strážnicko

Boží muka pod Žerotínem

Množství křížků, kapliček, božích muk, zvonic a jiných drobných staveb neodmyslitelně patří k charakteru zdejší krajiny. Často byly umísťovány do blízkosti starých stromů, případně se mladé stromky okolo nich vysazují. Společně pak vytvářejí krajinářsky velmi výrazný prvek. Boží muka pod Žerotínem přímo vyzývají ke krátkému zastavení, odpočinku a rozjímání.

Boží muka

Boží muka jsou drobné stavby v podobě sloupu nebo pilíře, které jsou většinou kryty stříškou. Mají symbolizovat sloup, u kterého byl bičován Kristus. Často se nacházejí na místech dobře viditelných z dalekého okolí a představují tak důležité orientační body v krajině.

boží muka

Kříže

Kříže jsou nejrozšířenějším typem sakrálních památek. Představují symbol křesťanské víry a byly stavěny obcemi, katolickými spolky, zbožnými rodinami i jednotlivci na rozcestích, u hlavních cest při vstupu do vesnice, na návsích a jiných významných místech.

Kaple, kaplička

Kaple je malá křesťanská modlitebna, která může být buď součástí větší stavby nebo může stát samostatně. Pravděpodobně je odvozena z latinského slova „capella“, což znamená malý hrob – ve svých počátcích se tyto stavby stavěly jako malé památníky nad hroby křesťanských mučedníků.

GPS pozice

N 48° 52.501', E 17° 18.900'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://