česky english deutsch <<< >>>

Moravské Kopanice

Školství na Kopanicích

První známé písemné zmínky o působení učitelů na Hrozenkově jsou z roku 1771. Původní stará školní budova stála v centru obce a byla zničena požárem v roce 1889. V roce 1907 byla ve školní zahradě vystavěna nová budova, která dnes ještě stojí, ale už se v ní neučí.

Škola na Kopanicích

Zajímavé jsou 4 obrázky na vnější straně zazděných oken, které vytvořil učitel Miroslav Hron v roce 1949, s výjevy ze života školy i z polních a zemědělských prácí.

Rok po válce byla otevřena tzv. měšťanská škola (druhý stupeň) v části Rovně, v bývalé celnici. V roce 1953 vznikla osmiletá střední škola a o rok později začala výstavba nové školy na kopci nad obcí. Otevřena byla v roce 1956 a slouží k výuce dodnes. Své školy měly dříve i okolní obce Kopanic. K významným pedagogům, kteří ve Starém Hrozenkově a okolí působili, patřil například Josef Kopunec. V 50. letech zde působila jako učitelka také Věra Hofmanová, známá pod pseudonymem Květa Legátová. Inspiraci zde nacházela i spisovatelka Amálie Kutinová, autorka příběhů o Gabře a Málince. Na Kopanicích trávila prázdniny v rodině svého švagra – učitele Macka.

GPS pozice

N 48° 57.917', E 17° 51.932'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis