česky english deutsch <<< >>>

Moravské Kopanice

Lokov

Lokov je kopec o výšce 738 m n. m., který se tyčí nad Žítkovou a na druhé straně se svažuje směrem ke Bzové a Krhovu. Kromě krásných výhledů na Chabovou i široké okolí je s tímto místem spojena i pověst o hradu, který zde údajně kdysi stával, prý se však propadl do země.

V šedesátých letech zde byla vystavěna vojenská kasárna, vojáci později ale Lokov postupně opouštěli a prostory od devadesátých let již sloužily jen k rekreaci. Nakonec byl objekt opuštěný a chátral až do roku 2008, kdy jej převzal soukromý majitel. Ten prostory pronajal sdružení Centrum branných aktivit.

Kolem Lokova vede několik značených turistických cest, které jsou využívány v létě pěšími turisty, cyklisty a v zimě pak běžkaři. Z rozcestí pod Lokovem se můžete po červené značce vydat třeba na Javorník (782 m n. m.) a pokračovat případně až do Vlárského průsmyku, modrá značka vás pak zavede přes Krhov až do Bojkovic. Po cestě byste však neměli minout zajímavé místo, kde se kdysi těžil glaukonitický pískovec. Říká se mu lom Lokov, nebo také Krhovský lom. Najdete zde tzv. pěnovcové prameniště i vzácné rostliny a živočichy a panel naučné stezky.

GPS pozice

N 48° 59.734', E 17° 52.359'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis