česky english deutsch <<< >>>

Krajem vína a oskeruší

Kněždub

Obec Kněždub leží na úpatí Bílých Karpat, v místech, kudy vedla stará obchodní cesta spojující Moravu s oblastí Horních Uher (dnešní Slovensko). Této cestě se říkalo „uherská“ nebo „tatarská“.

Vznik obce nejspíše souvisí s velehradským klášterem, který dostal ve 13. století do užívání zdejší dubové lesy. Odtud je zřejmě odvozen i název obce: „kněžské duby“ – Kněžduby, Kněždub. Ve středověku obec prosperovala a v jejím okolí se nacházelo množství pastvin pro dobytek a byly tu založeny vinohrady.

Během 17. a 18. století však byl Kněždub opakovaně zničen kuruckými a tureckými vojsky. Například dne 26. prosince 1703 napadli obec oddíly kuruců (uherských vzbouřenců). Kněždubským sedlákům se ale podařilo zahnat nájezdníky na útěk. V dalších měsících však kuruci napadli Kněždub opakovaně znova a 16. listopadu 1704 obec dokonce zapálili, jednoho sedláka vhodili do ohně, dva další zavraždili a odvedli 150 kusů dobytka.

Hajduk – uherský nájezdník

V současnosti je Kněždub znám především jako rodiště významného malíře z přelomu 19. a 20. století Joži Uprky. V jeho rodném domě na návsi se dnes nachází muzeum.

Užitečné informace

http://www.knezdub.cz.

GPS pozice

N 48° 53.152', E 17° 23.283'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis