česky english deutsch <<< >>>

Krajem vína a oskeruší

Slovácký Slavín

Na přelomu 19. a 20. století se stalo Slovácko centrem zájmu mnoha umělců, které okouzlila zdejší tradiční kultura. Pro inspiraci sem jezdili hudební skladatelé (Leoš Janáček, Vítězslav Novák), spisovatelé (Zdeňka Braunerová, Alois a Vilém Mrštíkovi), fotografové (Erwin Raup) i výtvarníci (Alois Kalvoda). K tomuto výčtu slavných jmen přispěli i Antoš Frolka a bratři Joža a Franta Uprkovi. Všichni tři se narodili právě zde, v Kněždubě, a na místním hřbitově jsou i pochováni. Části hřbitova, kde se nacházejí jejich náhrobky, se říká Slovácký Slavín.

Joža Uprka (*1861, +1940) – významný moravský malíř a grafik. Výtvarné vzdělání získal na akademiích v Praze a Mnichově. Ve své tvorbě se soustředil na témata z každodenního života obyvatel Slovácka. Zachycoval podobu lidových krojů, průběh zvyků i vzhled krajiny.

Franta Uprka (*1868, +1929) – sochař, bratr Joži Uprky. Sochařství studoval v ateliérech v Praze. Ve své tvorbě se nechával inspirovat lidovým prostředím Slovácka.

Antoš Frolka (*1877, +1935) – malíř, žák Joži Uprky. Ve svém díle zaznamenával především motivy ze slováckého venkova a válečné motivy z období 1. světové války.

náhrobní pomník Joži Uprky

GPS pozice

N 48° 53.203', E 17° 23.733'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis