česky english deutsch <<< >>>

Podél Vlárské dráhy

Návojná

Úsek pro milovníky technických zajímavostí

V části mezi Návojnou a Valašskými Klobouky se na Dráze prezidenta Masaryka nachází několik technických zajímavostí. První je kamenný tunel dlouhý 888 metrů z roku 1927 (letopočet je vytesán na obou portálech).

,

K tunelu se váže malá zajímavost – v průběhu stavby se nenašlo v okolí dostatek vhodného stavebního kamene (byla potřeba žula), a tak musel být dovážen mj. až ze vzdáleného Slezska. Dále se v tomto úseku nachází dva ocelové viadukty, které překlenují údolí říčky Klobúčky (zvané také Klobúcký potok). Pod prvním viaduktem „Dešná“ vede silnice na vrchol Královec. Turistům zde slouží rekreační středisko a rozhledna. Z Královce pak vede nenáročná naučná stezka směrem do Valašských Klobouk. Druhý viadukt „Skalí“ je pojmenován podle pískovcových skal v okolí.

Návojná, spolu s obcemi Nedašov a Nedašova Lhota, se nachází v malebném údolí Návojského potoka. V Návojné je koupaliště, dále se zde zachovalo několik valašských dřevěnic. Bývalý zámek však již ztratil ducha historie a slouží k bydlení.

Užitečné informace

http://www.navojna.cz

GPS pozice

N 49° 6.060', E 18° 2.647'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis