česky english deutsch <<< >>>

Podél Vlárské dráhy

Popov

Svéráz jižního Valašska

Popov býval dříve samostatná obec, která se později spojila se Štítnou nad Vláří. Vlaková stanice však stále nese název Popov. Při pohledu na sever směrem až na Javorníky a Beskydy vstupuje železniční trať zhruba od Slavičína do valašského kraje, respektive do jeho jižní části. Obce mohou obsahovat přívlastek „Valašský“ nebo předponu „Vla…“. Tento svébytný region je historicky spjat s valašskou kolonizací z východu, která probíhala zhruba od 14.-17.století, kdy pastevci zvaní Valaši osidlovali hospodářsky nevyužité kopcovité oblasti.

Kromě návštěvy kraje bychom mohli poznat život na Valašsku také při četbě knižní série Gabra a Málinka (především první díl) od spisovatelky Amálie Kutinové. Popisuje své dětství a dospívání prožité ve Štítné nad Vláří. V roce 2002 byla v místní knihovně zřízena stálá expozice věnovaná Gabře a Málince.

Ve Štítné se dále nachází poměrně mladý kostel sv. Josefa Páně, postavený v roce 1787 (letopočet uveden na vchodu) a je výsledkem snahy o osamostatnění obyvatel Štítné a okolních obcí od sousední farnosti v Brumově. Zajímavý je jeho jednoduchý stavební styl, který odráží „střízlivost“ tehdejší josefínské doby.

Užitečné informace

http://www.gabramalinka.stitna.cz/…a-nad-vlari/

http://www.stitna-popov.cz/

GPS pozice

N 49° 4.841', E 17° 58.008'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis