česky english deutsch <<< >>>

Za krásnými loukami

Co se děje v trávě?

Čertoryje jsou domovem nejen pro orchideje, ale i pro mnoho vzácných živočichů.

Zajímavý je například hnědásek kostkovaný. Jeho housenky žijí ve skupinkách na listech jitrocelů nebo rozrazilů. Celou rostlinu postupně zabalí do jemných pavučinových vláken a tím si vytvoří úkryt (zámotek), kde v klidu dokončí svůj vývoj.

louky na Čertoryjích

Vhodné prostředí tu nalézá i chřástal polní. Patří mezi celosvětově ohrožené druhy ptáků – v některých zemích západní Evropy již téměř vyhynul. Největší nebezpečí mu hrozí v době hnízdění, které se většinou kryje s obdobím senosečí. Proč? Mláďata chřástalů i s matkou zůstávají do poslední chvíle ukryta před sekačkou v trávě a na pokosené, otevřené prostranství nevybíhají. Pokud nejsou v době seče dost vyspělá a nemají v okolí hnízda vhodnou neposečenou plochu, kde by se mohla ukrýt, ocitají se v pasti a i s matkou pod sekačkou zahynou.

Louky na Čertoryjích se kosí mozaikovitě – to znamená, že se kosí v několika termínech, ne najednou, přičemž některé plochy se nekosí vůbec. Mláďatům chřástalů, ale i kuklám motýlů a jiného hmyzu to umožní dokončit jejich vývoj.

kosení luk lehkou technikou

bradáček vejčitý

BRADÁČEK

Orchidej jménem bradáček

je nenápadný panáček:

se zelení splyne jedna dvě,

maličké květy a uši dvě!

GPS pozice

N 48° 51.491', E 17° 25.040'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://www.bilekarpaty.cz/vis