česky english deutsch >>>

Střecha Českého krasu

Zámecký dvůr Všeradice

Obec Všeradice leží 11 km jižně od Berouna pod brdskými hřebeny v nadmořské výšce 342 m. Žije zde 430 obyvatel. První písemná zmínka pochází z roku 1324. Historie obce je velmi bohatá a zajímavá. Nejvýznačnější je zde Zámecký, též Všeradický dvůr, který tvoří budova někdejšího zámku, dále bývalé kolny, špýchar, stáje, chlévy a sýpky. V budově špýcharu byla v roce 2010 otevřena Galerie a muzeum M.D. Rettigové. V plánu je Zámecký dvůr postupně oživit tak, aby poskytoval široký sortiment turistických služeb. Magdalena Dobromila Rettigová (1785–1845), rozená Artmannová, je nejvýznamnější rodačkou Všeradic. Dcera panského úředníka proslula jako autorka kuchařských knih. V roce 1826 vydala Domácí kuchařku aneb jednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky české a moravské. Tato praktická příručka pro ženy obsahuje instrukce a návody k vedení kuchyně i komplexní rady k vystupování ženy jako manželky, matky a vlastenky. M.D. Rettigová však psala také povídky, memoáry a divadelní hry. Měšťanské dívky učila vedení domácnosti. Provdala se za soudního úředníka a spisovatele, měla tři děti. Žila v Plzni, Praze, Ústí nad Orlicí, Rychnově nad Kněžnou a zemřela v Litomyšli.
Roku 1816 se ve Všeradicích narodil další významný rodák, Aaron M. Pollak. Jako první Čech vyráběl ve Vídni fosforové zápalky továrním způsobem. Údajně jako první vymyslel krabičku na zápalky se „škrtátkem“ a sirky s barevnými hlavičkami. Roku 1869 získal od císaře Františka Josefa I. přídomek (predikát) „rytíř von Rudin“.
Všeradice jsou neprávem opomenutým koutem Českého krasu. Místní obyvatelé se snaží do obce přilákat návštěvníky, a proto zde vyvíjejí nejrůznější aktivity. Nechť se jim jejich úsilí podaří!

Užitečné informace

Aktuální akce: Dne 8. září 2012 pořádá Správa CHKO Český kras v této oblasti mykologickou exkurzi. Bližší informace zde: http://goo.gl/OIjxw

Stránky Správy CHKO Český kras: http://goo.gl/rFU3c

Dopravní informace (aktuální odjezdy vlaků a autobusů ze Všeradic): http://goo.gl/jKJn7

GPS pozice

N 49° 52.391', E 14° 6.621'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Agentura Koniklec
David Kunssberger
Chelčického 12, 130 00 Praha 3
Tel.:777 239 238
e-mail:david@koniklec.cz
http://agentura.koniklec.cz