česky english deutsch <<< >>>

Poklady pod zemí

PP Hrádek v Bánově

Svatba geologie a historie

Opuštěný lom a zároveň přírodní památka Hrádek se nachází přímo v obci Bánov, na návrší nad hřbitovem. Je znám pod různými označeními – Kalvárie, Hrad/Hrádek nebo Skala.Tato lokalita je zajímavá jednak z geologického, jednak z historického hlediska.

Zhruba v 11. století byl na místě původního velkomoravského opevnění zbudován strážný hrad, v 15. století však zanikl. Stopy osídlení vedou dokonce až do doby bronzové.V 30­. letech 20. století byl na tomto hodnotném místě otevřen kamenolom, který zničil poslední stopy existence hradu. Možná někde pod kopcem, pod starou silnicí E50 ve směru na Trenčín (na jehož stavbu se kámen používal), leží jeho poslední zbytky. Drobné archeologické nálezy jsou uloženy v muzeu v Uherském Brodě. Pravděpodobné umístění hradu připomínají tři dřevěné kříže na vrcholku kopce.

Při prohlídce lomu můžeme pozorovat jednak strukturu flyše – horninového podloží Bílých Karpat, všímavější poznají žilky andezitu nebo porcelanit šedavé barvy. Připomíná vulkanickou činnost z období třetihor.

Užitečné informace

www.banov.cz

http://nature.hyperlink.cz/uh/Hradek.htm

GPS pozice

N 48° 59.545', E 17° 42.872'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis