česky english deutsch <<< >>>

Poklady pod zemí

PP Skalky

Geologie a posvátno v lese

V lese mezi Bánovem a Bystřicí pod Lopeníkem, v trati na Vojanské, se nachází opuštěný lom a přírodní památka Skalky. Lom poznáme zdálky podle božích muk stojících na vrcholu lomové stěny.

Kromě toho se v lese nacházejí dvě lesní kapličky (p. Marie a sv. Anny) a kamenný kříž a společně vytvářejí netradiční prostor k rozjímání. Lom Skalky, podobně jako Bučník u Komni, PP Hrádek v Bánově, Bzová, Lokov, Modrá Voda a několik dalších lomů v okolí může sloužit k poznávání struktury geologického podkladu flyše a stop po sopečné činnosti z období třetihor.

Jak připomíná turistický průvodce Poznejte Bojkovsko z roku 1949: „V mladších třetihorách porušeny byly vrstvy pískovce erupcí vulkanických hmot a vytvořily sopečnou oblast jižního Bojkovska, jež je prostoupena kuželovitými vrcholy sopečnými.“

V lomu můžeme pozorovat profily flyše s žílami andezitu a dále porcelanit, což je vlastně vypálený jílovec, který prohořel při styku se žhavou lávou. Porcelanit se také využívá ve stavebnictví a především při výrobě šperků.

Užitečné informace

http://nature.hyperlink.cz/uh/Skalky.htm

GPS pozice

N 48° 58.985', E 17° 44.802'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis