česky english deutsch <<< >>>

Oparenské údolí a okolí

Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica)

Jeřáb oskeruše je opadavý, listnatý, ovocný strom, který dorůstá do výšky až 15 metrů pokud stojí samostatně nebo až 30 metrů v lese. Obvod tohoto stromu je 222 cm a dosahuje výšky 20 metrů.

Pravděpodobně pochází z jižní Evropy, severní Afriky a pěstuje se již od starověku. Je to dřevina světlomilná, teplomilná a v České republice vzácná. Vyskytuje se zde v Českém středohoří a na jihovýchodě Moravy.

Koruna stromu je široce rozkladitá a větve většinou rostou vodorovně nebo mírně vzhůru. Kůra je v mládí stromu šedá a hladká, později mělce rozbrázděná.

Oskeruše má hladké a lepkavé pupeny hnědé barvy. Plodem je malvice, která může mít kulovitý nebo hruškovitý tvar 1,5 – 3 cm velký. Barva plodu je žlutozelená, ale pokud je otočen ke slunci může být oranžová až červená. Plody oskeruše jsou jedlé a je možno z nich vyrábět například marmeládu, mošt nebo pálenku.

Dřevo oskeruše, které je kvalitní a nejtěžší v Evropě se používalo v řezbářství, truhlářství, také na výrobu hudebních nástrojů a vykládaného nábytku. V současnosti je však využíváno jen málo.

Oskeruše

Památný strom je oficiální označení pro mimořádně významné stromy, jejich skupiny a stromořadí, vyhlášené podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Jedná se o jedince, kteří jsou ojedinělí co do vzrůstu, velikosti či historického významu. Označují se tabulí s malým státním znakem ČR.

GPS pozice

N 50° 31.894', E 14° 1.012'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Pavel Gruntorád
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz