česky english deutsch <<< >>>

Konojedy a Levínsko

Mukařov – zvonice

Obec Mukařov, stojící na hřebeni od Bukové hory k východu, je jednou z nejvyšších, trvale obydlených poloh Českého středohoří. Zřícenina kostelní věže se nachází na konci vesnice směrem k Bílému Kostelci. Kostel v Mukařově se připomíná poprvé roku 1374 a sloužil potřebám obce až do stavby nového kostela sv. Františka Serafínského v letech 1751–1754. Ten byl vystavěn podle projektu Ondřeje Krebse za úvozovou cestou východně od původního. Z gotického kostela, který byl zbořen se však zachovala jen věž, která sloužila jako zvonice. Věž byla původně hranolová o čtyřech podlažích. V prvním patře byl lomený portálek a okno s profilovaným ostěním. V dalších patrech malá gotická okna bez kružeb. Zvon, který byl na zvonici umístěn byl vyroben před rokem 1500. Zvon v pozdně gotickém slohu vytvořil zvonař Jan Kovář, váží 500 kg a má v průměru 1 m. Je na něm medailonek Piety a pozdně gotický nápis v češtině.
1.prosince 2002 došlo ke zřícení střechy, krovů a cca poloviny profilu zdiva, ale zvon zůstal nepoškozen. V roce 2009 byl zavěšen v kostele ve Verneřicích. Mezi zvonicí a místem, kde stával kostel je kamenný milník vysoký okolo 2 m. Druhý se nachází v křižovatce silnic na opačném konci obce.
Kolem věže se zachoval hřbitov, který byl společně se zvonicí a kostelem po roce 1945 opuštěn. Nachází se zde náhrobky z 19. a první poloviny 20. století. Jižně od něj na druhé straně silnice stojí přízemní fara z roku 1788 se zachovalou mansardovou střechou a původními okny.
V roce 2009 byla zřícená polovina profilu zdiva dozděna do výše cca 3 m a provizorně zastřešena. Provizorně zastřešeno bylo i zdivo zbývající poloviny profilu, které zůstalo stát. Opraveno je i sklepení pod zvonicí, které dříve sloužilo jako márnice.

Mukařov – zvonice

Mukařov – zvonice

Zvonice

Zvonice

GPS pozice

N 50° 38.802', E 14° 18.073'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Pavel Gruntorád
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://