česky <<< >>>

Lapkové a hrady Jeseníků

Hrad Freudenštejn

Freundštejn

Freundštejn

Právě se nacházíte pod jedním z nejstarších českých hradů, který založil ve 13.st. zřejmě moravský markrabě a později český král Přemysl Otakar II. Byl součást obranné zemské soustavy s vojenskou a správní funkcí. Zachovány jsou zbytky zdiva a hradní cesta.

Zajímavostí hradu je jeho zobrazení a pojmenování na mapě bruntálského panství z roku 1579. Správní i vojenskou funkci hradu převzal kolem poloviny 14. století hrad Fürstenwalde nad Vrbnem.

Hrad jednodílné oválné dispozice je ze tří čtvrtin chráněn příkopem a mohutným valem, mnohdy v koruně až 4 m širokým, který byl patrně komunikačně využit. Na jeho vnitřní straně se dodnes jeví kamenná plenta zděná na sucho (poměrně častý jev u slezských hradů). Vlastní hrad obíhala mohutná obvodová hradba až 2,5 m silná. Hlavní stavbu hradu patrně tvořila dlouhá palácová budova na skalnaté plošině, která vyplňovala takřka celou plochu hradu. Hrad lze patrně zařadit mezi hrady s palácovou dispozicí.

Dnešní silnice přibližně kopíruje starou středověkou stezku spojující Bruntál a Vrbno. Samotné místo hradu není ze strategického hlediska zrovna ideální, ale i tak dodnes působí velmi dominantně.

Získaný archeologický materiál není co do počtu a rozmanitosti zanedbatelný. Byly zde nalezeny bronzové železné předměty, železné hroty šípů i výrobky z kosti, např. dvoustranný třívrstvý hřeben. Keramika vyzvednuta výhradně ve zlomcích je zastoupena téměř 1900 kusy. Archeologický materiál získaný na Freudenštejně, především střepy keramiky a několik kovových artefaktů, lze přiřadit do průběhu 2. poloviny 13. století. Hrad patrně nepřežil rok 1350.

Zbytky zdí

Zbytky zdí

GPS pozice

N 50° 7.355', E 17° 20.770'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz