česky

Tuhnický les a jeho památky

Kaple sv. Linhart

Výletní místo

Aberg na kresbě z konce 19. stolet 19. století býval vrch Aberg (původně Aichenberg, později Doubská hora, 609 m n.m.) v lesích nad Doubím 3 km jihozápadně od města Karlovy Vary (Karlsbad) oblíbeným výletním místem lázeňských hostů. Od roku 1848 zde stála jednoduchá dřevěná trámová věž s vyhlídkovou terasou.

Rozhledna Aberg

Rozhledna Aberg

V roce 1858 však zasáhl okolní lesy požár, kterému podlehla i vyhlídka. Na jaře roku 1862 se karlovarská rada rozhodla financovat stavbu nové kamenné vyhlídkové věže na vrcholu Abergu. Výstavba proběhla velice rychle a tak byla rozhledna, která město přišla na 1 430 zlatých, zpřístupněna již v červenci téhož roku. Na vyhlídkovou plošinu 20 m vysoké kamenné rozhledny s rozsáhlým kruhovým výhledem vedlo 78 točitých schodů, a protože byla jedinou stavbou tohoto druhu v okolí města, zájem o ni rok od roku narůstal. V roce 1878 byla pro lázeňské hosty v sousedství věže přistavěna a otevřena nová výletní restaurace s kavárnou. Z důvodu zhoršujícího se technického stavu byla rozhledna na přelomu 19. a 20. století uzavřena. V roce 1904 se karlovarský stavební odbor rozhodl narušenou rozhlednu na Abergu strhnout a postavit na tomto oblíbeném výletním místě nový objekt podle projektu architekta Rudolfa Melichara. Jeho návrh počítal se stavbou moderní budovy s restaurací, tanečním sálem, verandou a 22 m vysokou vyhlídkovou věží. Realizací stavby v letech 1904–1905 za 113 000 korun byla pověřena firma karlovarského stavitele Josefa Walderta. Nová dominanta Abergu byla poté slavnostně otevřena dne 16. července 1905. Do konce 40. let 20. století vlastnilo restauraci město Karlovy Vary a poté ji již pod názvem Gottwaldova vyhlídka převzal do správy národní podnik Restaurace a jídelny. Roku 1971 získaly objekt lovosické Severočeské chemické závody Lovosice a začaly jej využívat jako školící a rekreační středisko Klementa Gottwalda.

Rozhledna

byla po celou dobu nepravidelně přístupná. V 90. letech 20. století se rozhledna vrátila do vlastnictví města Karlovy Vary, které ji nejdříve pronajalo a poté roku 1995 prodalo v privatizaci zchátralý objekt soukromému majiteli ruského původu. Objekt byl posléze v letech 1995–1997 rekonstruován a přeměněn na luxusní čtyřhvězdičkový hotel s názvem Aberg. Nový majitel zřídil na vrcholu věže exkluzivní hotelové apartmá. Při úpravách zanikl výhled jihovýchodním směrem a přístup na „bývalou“ rozhlednu se zkomplikoval. Přístup byl možný pouze při neobsazeném pokoji za poplatek 40 Kč. V současnosti prochází celý hotel spolu s rozhlednou další rekonstrukcí a je opět uzavřen. Budova hotelu s restaurací vybavenou historickým interiérem, s tanečním sálem, verandou a 22 m vysokou zděnou vyhlídkovou věží. Na nejvyšší vyhlídkovou plošinu ve výšce 18 m vede 156 kamenných schodů točitých po směru hodinových ručiček a je z ní rozsáhlý kruhový výhled na západ a sever na Krušné hory, na východ na Doupovské hory a na jihovýchod až jihozápad na Slavkovský les.

Užitečné informace

Kudy na další zastavení:

Jděte stále po zelené a na rozcestí u rybníka odbočte na žlutou.

GPS pozice

N 50° 12.000', E 12° 50.000'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Taggmanager
Kateřina Kvíčalová
http://